Interwencja na rynku nawozów jest niezbędna. Organizacje rolnicze apelują do KE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2022,12:15 Aktualizacja: 01-03-2022,12:30
A A A

Polskie organizacje rolnicze zabiegają w Brukseli o poparcie wniosku naszego rządu w sprawie zgody Komisji Europejskiej na interwencję na rynku nawozów. Alarmują, że bez tego grozi nam utrata stabilności żywnościowej, a to oznacza kłopoty dla rolników i konsumentów.

Podczas ostatniego posiedzenia Copa-Cogeca na ręce Christiane Lambert, prezydent Copa oraz Ramóna Armengola, przewodniczącego Cogeca złożono wniosek o poparcie przez organizację wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie udzielenia przez Komisję Europejską zgody na działania zmierzające do poprawy sytuacji na europejskim rynku nawozów.  

ceny nawozów, dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski , WPR 2023-2027

Kowalczyk: każdy wariant, który ulży rolnikom w zakupie nawozów jest dobry

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował w Brukseli, że 2 marca Komisja Europejska podejmie decyzje dotyczące łagodzenia skutków wysoki cen nawozów. - Każdy wariant, który ma ulżyć rolnikom w zakupie nawozów,...

W liście do Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej polski premier zwrócił uwagę, że stabilność cen żywności ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrobytu obywateli. Tymczasem od kilku miesięcy mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem jej stawek w całej Europie, a jednym z najważniejszych tego powodów jest właśnie wysoki koszt zakupu nawozów.  

Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Copa Cogeca uważają zatem, że KE mogłaby rozważyć uruchomienie pomocy z rezerwy kryzysowej na zakup nawozów dla gospodarzy. W przeciwnym raziey, Bruksela powinna zezwolić wnioskującym państwom na przyznanie pomocy ze środków krajowych, która nie powinna zależeć ani wpływać na dostępne limity de minimis.

Nasz rząd poprosił również o rozważenie tymczasowego zawieszenie zasad pomocy państwa lub tymczasowego zezwolenia producentom nawozów na otrzymywanie pomocy państwa w takim zakresie, aby wzrost cen surowców nie powodował wzrostu stawek żywności. Do rozważenie jest także tymczasowe zawieszenie EU ETS w odniesieniu do produkcji nawozów.

dopłaty do nawozów, KRIR, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski

Dopłaty do nawozów. Izba wskazuje na ważną datę

Dopłaty do nawozów w obliczu ich drastycznie wysokiej ceny wydają się kluczowe do zapewnienia płynności finansowej gospodarstw i bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wskazuje na obszar...

Z rozmów z największymi ich producentami w Polsce wynika, że najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę sytuacji i spadki cen. Oznacza to, że zbliżający sezon aplikacyjny może być bardzo trudny dla rolników. Jeżeli ich nie będzie stać na kupno nawozów będzie to miało negatywny wpływ na cały sektor żywnościowy.

Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie ceny nawozów niemożliwe będzie zrównoważenie kosztów zakupu z przychodami ze sprzedaży płodów. To będzie oznaczało wzrost cen żywności dla konsumentów w Europie. Ze względu na atak Rosji na Ukrainę istnieje ponadto realne zagrożenie kolejnymi wzrostami cen gazu.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajowej Rady Izb Rolniczych, NSZZ RI "Solidarność", ZZR "Ojczyzna", ZRR "Samoobrona". Odpowiedzi w sprawie ewentualnej interwencji na rynku nawozów Komisja Europejska ma udzielić 2 marca.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu