Kowalczyk: każdy wariant, który ulży rolnikom w zakupie nawozów jest dobry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2022,8:05 Aktualizacja: 22-02-2022,8:07
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował w Brukseli, że 2 marca Komisja Europejska podejmie decyzje dotyczące łagodzenia skutków wysoki cen nawozów. - Każdy wariant, który ma ulżyć rolnikom w zakupie nawozów, przy takim drastycznym wzroście cen, jest dobry - oświadczył.

Wicepremier brał udział w posiedzeniu Rady UE ds. rolnictwa. Jak powiedział dziennikarzom, omawiane było m.in. łagodzenie skutków wzrostu cen nawozów w UE. Kwestia była podnoszona przez Polskę i inne kraje wspólnoty.

Polski Plan strategiczny dla WPR 2023-2027, Henryk Kowalczyk, Europejski Fundusz Rolny

Ruszają negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla WPR

21 lutego w Brukseli rozpoczną się negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowało MRiRW. Minister  Henryk Kowalczyk uważa, że nasz plan zakłada "rozwiązania...

- Polska wystosowała pismo dotyczące zgody na zastosowanie dopłaty do nawozów, do zakupu nawozów wprost dla rolników. KE rozpatruje różne warianty pomocy, nie tylko w formie dopłaty, ale również pomoc dla zakładów produkujących nawozy, wykorzystując ten mechanizm, że firmy są w branży energochłonnej i właściwie na podstawie tego rozporządzenia o udzielenie pomocy. Decyzje ostateczne zapadną 2 marca - wskazał. Wyjaśnił, że Komisja wyda wtedy rekomendacje.

- Każdy wariant, który ma ulżyć rolnikom w zakupie nawozów, przy takim drastycznym wzroście cen, jest dobry. Proponujemy, jak ten numer jeden, który byłby najprostszy i pomoc trafiłaby bezpośrednio do rolników jako dopłaty. Oczywiście pozostałe warianty, które rozważa KE, są również do przyjęcia. To jest obniżenie kosztów dla zakładów nawozowych, czyli również de facto tańsza sprzedaż tych nawozów. Ten cel byłby osiągnięty podobnie jak przy dopłatach - wskazał.

Kowalczyk w Brukseli odbył też rozmowę w cztery oczy z Januszem Wojciechowski, komisarzem UE ds. rolnictwa. - Omawialiśmy bardzo dokładnie plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Myślę, że rozmowa bardzo nas przybliżyła do tego, aby rozpoczęły się formalne negocjacje, aby plan został zatwierdzony - przekazał.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE