Dopłaty do nawozów. Dlaczego paragon nie wystarczy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2022,8:05 Aktualizacja: 07-06-2022,8:10
A A A

Dlaczego mechanizm dopłat do zakupu nawozów ma zastosowanie tylko w przypadku ustalonego przez państwo terminu zakupu? - zapytał  Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Resort odpowiedział.

Szef Ludowców wystąpił w ramach interpelacji poselskiej "w sprawie dopłat do nawozów sztucznych oraz związanych z tym komplikacji wynikających z różnych terminów zakupu". Jak zaznaczył, dopłaty nie objęły wszystkich zainteresowanych.

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, ARiMR

Setki tysięcy wniosków o dopłaty do nawozów

Do 31 maja rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 425 tys. wniosków o to wsparcia. Dofinansowanie ma...

"Istota zasygnalizowanego wyżej problemu, co wynika z lektury napływających do mojego biura listów, sprowadza się do faktu, że dopłaty otrzymują ci rolnicy, którzy aktualnie zakupują nawozy. Z innych natomiast danych wynika, że wielu rolników zakupiło nawozy wcześniej, a potwierdzenie zakupu mają w postaci paragonu, a nie faktury. Natomiast udzielające dopłat instytucje nie respektują paragonów, lecz domagają się faktur, których wcześniejszy nabywca nawozów nie ma i zdobyć już nie może. Finał jest zatem taki, że nie otrzymują dopłaty, co w rozumieniu tej grupy rolników stanowi formę szykany" - napisał Kosiniak Kamysz.

W odpowiedzi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podkreślił, że rozporządzenie jednoznacznie stanowi, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy producentom rolnym na dofinansowanie zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez (od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów).

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, MRiRW, KRIR

Dopłaty do nawozów na 300 hektarów?

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia powierzchni gruntów gospodarstwa, które mogą być objęte dopłatami do nawozów. W opisywanym przez nas wystąpieniu samorząd rolniczy...

"O powyższą pomoc mogą ubiegać się producenci rolni, którzy do dnia złożenia wniosku o tę pomoc złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r." - przypomniał Bartosik.

Odnosząc się do sprawy paragonów/faktur zaznaczył, że jednym z warunków ubiegania się przez rolników o pomoc jest udokumentowanie w sposób niebudzący wątpliwości zakupu nawozów we wspomnianym okresie, ceny, jaką zapłacił producent rolny za nawóz oraz jego ilości.

"A zatem do wniosku o pomoc producent rolny jest zobowiązany dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej, dokumentujące zakup w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez" - podsumował wiceszef resortu rolnictwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu