Setki tysięcy wniosków o dopłaty do nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2022,14:10 Aktualizacja: 02-06-2022,14:33
A A A

Do 31 maja rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 425 tys. wniosków o to wsparcia.

Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów.

rozsiewacz, ciągnik, Sahryń, pole

Co z dopłatami do nawozów na następny sezon?

Do końca maja można składać wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych zakupionych do 15 maja br. A co będzie z nawozami wieloskładnikowymi, które rolnicy muszą zakupić na następny sezon pod rzepak ozimy i zboża ozime? Na razie nikt o...

Ważne jest, że o taką pomoc mógł ubiegać się jedynie ten rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Wysokość wsparcia wyliczana jest w oparciu o dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, oblicza się wysokość pomocy na podstawie określonych stawek, które wynoszą:

  • 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk)
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego)

Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie obliczana jest różnica pomiędzy cenami nawozów od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne są dane potwierdzające poniesione koszty.

Wapnowanie gleb, KRIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska

Wapnowanie z dotacją także powyżej 75 hektarów

Gospodarstwa o powierzchni powyżej 75 ha także będą mogły korzystać z dofinansowania zakupu wapna do odkwaszania gleb na swoim areale - poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. "W nawiązaniu do licznych wystąpień samorządu rolniczego w...

W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musiał posiadać i dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy. Koszty zakupu nawozów w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających ich nabycie, mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa.

W ten sposób można obliczyć różnicę w cenie tony nawozów w tych okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. - 15 maja 2022 r. wyliczona zostanie wysokość pomocy. Po porównaniu obu kwot - obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów - właściwą stawką pomocy jest mniejsza z nich.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu