Kukurydza GMO. Kolejne 10 odmian na liście ministerstwa rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2020,11:00 Aktualizacja: 11-02-2020,11:17
A A A
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało aktualizację załącznika rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810. Projekt zmian opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). 
 
W przygotowanej aktualizacji załącznika znalazły się 304 odmiany kukurydzy, podczas gdy w ub.r. było ich 294. 
 
Zakaz wykorzystywania wszystkich odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 został w Polsce wprowadzony 28 stycznia 2013 r. Objął wówczas siew wszystkich odmian kukurydzy MON 810, jakie na ten dzień znajdowały się we Wspólnotowym katalogu odmian roślin rolniczych. 
 
kukurydza, import kukurydzy z ukrainy, phil hogan, jan krzysztof ardanowski

Kukurydza z Ukrainy zalewa Polskę, a Bruksela nie widzi problemu

Na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli Jan Krzysztof Ardanowski podniósł temat nadmiernego importu kukurydzy z Ukrainy do Polski. Komisja Europejska nie widzi jednak powodu do interwencji rynkowej. - 60 proc....
A ponieważ odmian kukurydzy GMO przybywa, to co roku trzeba aktualizować wykaz odmian, których wysiew na terytorium Unii Europejskiej jest zakazany. Chociaż obejmuje on nie tylko odmiany stopniowo dopisywane do Wspólnotowego katalogu, ale również te, które zostały z niego wykreślone w latach 2013-2019. 
 
„Aktualizacja wykazu odmian zakazanych do stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma charakter techniczny. Nie ulegają zmianie przesłanki stanowiące podstawę uzasadnienia wprowadzenia po raz pierwszy w 2013 r. zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810” - czytamy w uzasadnieniu. 
 
Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. A uzasadnieniem jest konieczność przyjęcia projektowanego rozporządzenia przed rozpoczęciem wiosennych siewów kukurydzy, aby uniknąć ryzyka zastosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810. Obecnie znajduje się ono na etapie konsultacji publicznych. 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu