Kontrola pożniwna, a nie przedżniwna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | plocki@rpt.pl
09-03-2023,10:00 Aktualizacja: 09-03-2023,10:07
A A A

Firma Claas oferuje od 2013 roku program polegający na gruntownym przeglądzie kombajnu zbożowego po ukończonym sezonie. Poznajmy związane z nim doświadczenia serwisantów autoryzowanych dilerów tej marki w Polsce.

Użytkownicy kombajnów dzielą się na dwie grupy. Jedni kończą żniwa i odstawiają maszynę do przysłowiowego kąta. Zajmą się nią gorączkowo, gdy przyjdzie czas na pracę w kolejnym sezonie. Druga grupa to osoby, które po skończonych żniwach zadbają o okręt żniwny tak, jak należy.

Prasy zwijające Claas Variant 500, Claas, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Claas Variant 500

Na sezon 2023 producent sprzętu rolniczego z Harsewinkel wprowadza nową linię zmiennokomorowych pras zwijających. Modele z rodziny Variant 500 charakteryzują się m.in.: zmodyfikowaną regulacją zgniotu, opcją krótszego cięcia, większym...

Około 200 punktów do weryfikacji

Oczywiście, każdy podejmuje swoje własne decyzje. Jaki jest jednak sens odkładać to, co nieuniknione i powodować wiosenno-letnie spiętrzenie prac w gospodarstwie? Korzystajmy więc z serwisu jeszcze jesienią bądź zimową porą, jeśli przedłużą się zbiory kukurydzy na ziarno. W przypadku wychwyconej poważnej awarii, jest względnie sporo czasu na naprawę. Tym bardziej że w dobie szalejącej inflacji o serwis pożniwny kombajnu bardziej opłaca się zadbać jeszcze w 2022 roku.

Warto pamiętać o tym, iż okręt żniwny to maszyna wieńcząca proces uprawy. Jest on określany też jako „maszyna wiodąca” i jego poprawne działanie zapewnia odpowiednie jakościowo i wyczekiwane przez rolników pozyskanie plonu. Zaniechania dotyczące kondycji technicznej kombajnu mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na zbiór, ale także na kolejne zabiegi agrotechniczne. Maszyna ta kończy jeden cykl produkcyjny i zaczyna kolejny. Zużyte noże sieczkarni słomy: mogą bardzo mocno wpłynąć na jakość pracy sprzętu do uprawy bezorkowej, spowodują istotnie wyższe zużycie paliwa, mogą również opóźnić terminy agrotechniczne przez konieczność wykonania dodatkowych prac uprawowych.

kombajny zbożowe Claas Lexion, Helmstorf, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Kombajny zbożowe Claas Lexion. Przełom w kontroli strat ziarna

Trzy lata temu premierę miały flagowe okręty żniwne z logo Claas po gruntownej modernizacji. Mimo, że kombajny długo dojrzewały do produkcji seryjnej, to od jej ruszenia wprowadzane są cyklicznie kolejne ulepszenia. W tym roku nowości są na tyle...

W kombajnach zbożowych Claas kontrola pożniwna sprowadza się do zwrócenia uwagi na około 200 punktów. Jeśli przegląd odbywa się w profesjonalnym warsztacie, serwisanci wykorzystują aplikację, która podpowiada kolejność i miejsca prac diagnostycznych. Każda część, która wskazywana jest do wymiany, jest oczywiście wpierw uzgadniana z właścicielem maszyny. To on decyduje, które elementy wymienić.

Agrimasz i wysokie plony

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób wybrane działy serwisu punktów dilerskich Claas podchodzą do kontroli każdego kombajnu po żniwach. Oprócz sprawdzania około 200 punktów w kombajnie wskazanych przez specjalną aplikację, zwracają szczególną uwagą na elementy maszyny, których obciążenie może wpłynąć na szybsze zużycie.

- W naszej opinii, serwisowane u nas kombajny bezawaryjnie pracują w okresie żniw. Koniecznością jest wykonanie przeglądów okresowych. Po zakończonym sezonie maszyny wracają do nas na kontrole pożniwne, co pozwala właścicielowi na oszczędności z tym związane, jak i kolejne bezpieczne żniwa. Z doświadczenia widzimy, że w niektórych regionach kraju następuje większe zużycie określonych podzespołów. Przykładowo, region środkowego Pomorza i Warmii charakteryzuje się wysokiej klasy glebami. Związane jest to z dużą wydajnością plonów i z tego wynika przepływ większej masy przez kombajn. Dlatego bardzo ważne jest, aby zespół młócący maszyny był w jak najlepszym stanie. Zużyte cepy i listwy klepiska nie będą w stanie poradzić sobie z obróbką dużej ilości ziarna. Wysoka wydajność plonów wiąże się z ogromnym obciążeniem podzespołów maszyny. Znaczny wpływ na zużycie tych elementów mają również zbierane kukurydza i słonecznik, które stanowią coraz bardziej popularne uprawy w naszym kraju. Dlatego należy regularnie kontrolować główne elementy młocarni, takie jak: bęben przyspieszający APS, bęben młócący, rotory czy siekacz słomy - mówi Łukasz Kaczmarek, kierownik serwisu z firmy Agrimasz Fiszewa koło Malborka, z oddziału w Niepruszewie koło Poznania.
 

  • Cały artykuł można przeczytać w wydaniu "Rolniczego Przeglądu Technicznego" z grudnia 2022 roku ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu