Claas Variant 500

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | plocki@rpt.pl
10-01-2023,12:30 Aktualizacja: 10-01-2023,12:32
A A A

Na sezon 2023 producent sprzętu rolniczego z Harsewinkel wprowadza nową linię zmiennokomorowych pras zwijających. Modele z rodziny Variant 500 charakteryzują się m.in.: zmodyfikowaną regulacją zgniotu, opcją krótszego cięcia, większym wyborem ogumienia, uproszczoną konserwacją i nową sylwetką.

Firmę Claas można zaliczyć do jednego z pionierów w rozwoju i budowie pras zwijających, chociaż akurat maszyny ze zmienną komorą wprowadzono dopiero w 1994 r. Przechodzą jednak intensywny rozwój, bo producent zaprezentował w 2022 roku już szóstą ich generację.

kombajny zbożowe Claas Lexion, Helmstorf, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Kombajny zbożowe Claas Lexion. Przełom w kontroli strat ziarna

Trzy lata temu premierę miały flagowe okręty żniwne z logo Claas po gruntownej modernizacji. Mimo, że kombajny długo dojrzewały do produkcji seryjnej, to od jej ruszenia wprowadzane są cyklicznie kolejne ulepszenia. W tym roku nowości są na tyle...

W serii Variant500 oprócz zoptymalizowanej gęstości prasowania udało się poprawić komfort obsługi i łatwości konserwacji, a także dodatkowo usprawnić proces owijania siatką i zaoferować podwozie wywierające mniejszy nacisk na glebę.

Seria Variant 500, tak jak ustępująca Variant 400, składa się z sześciu przedstawicieli. Prasy z końcówkami 560 i 565 mogą formować baloty o średnicy od 0,9 do 1,6 m, a te z przyrostkami 580 i 585 - do 1,8 m. Modele Variant 560 RF i 580 RF pracują z dedykowanym głównie do suchych materiałów podajnikiem rotorowym Roto Feed. W wersji RC, czyli z docinaczem Roto Cut, są dostępne cztery maszyny. Mają one końcówki: 560, 565, 580 i 585. Wszystkie modele mają rotor z rozłożonymi po linii śrubowej czterema rzędami palców. Wersje RC adresowane są przede wszystkim do klientów, którzy produkują sianokiszonki. Zapewniają one wysoki stopień zagęszczania.

Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy wykorzystują prasę bardzo intensywnie i na potrzeby priorytetowej produkcji sianokiszonki Claas oferuje modele Variant 565 RC i 585 RC. Charakteryzują się komponentami HD, czyli dostosowanymi do większych obciążeń. Są to: wzmocnione łańcuchy napędowe, rotor tnący z gwiazdami o podwójnych mających 8 mm grubości zębach i specjalne zabezpieczenie noży. W odróżnieniu od dwóch innych modeli Variant RC (bez „piątki” na końcu nazwy), zamiast 14 noży, zapewniających teoretyczną długość cięcia 7 cm, są wyposażone w rozdrabniacz z 17 ostrzami, który tnie materiał na odcinki o 1 cm krótsze.

Claas Trion 750

Claas Trion to nowa seria kombajnów zbożowych

5 sierpnia w pobliżu Drezna w Niemczech odbyła się światowa premiera Trionów. To najnowsze kombajny zbożowe ze stajni Claas. Ich pracy miała okazję przyglądać się na miejscu bezpośrednio redakcja RPT. Grono zaproszonych na wydarzenie...

Dostępna dla rynku polskiego w standardzie podłoga pod rotorem może być hydraulicznie opuszczana, aby usunąć zatory za pomocą przycisku w kabinie ciągnika. Noże zostają przy tym automatycznie pozbawione ciśnienia. Aby zawczasu zapobiegać blokadom i przestojom, podstawa zespołu zasilającego komorę zgniotu kompensuje nierównomierny przepływ masy żniwnej poprzez możliwość obniżenia się o 3 cm i automatyczny powrót do pozycji wyjściowej. Sygnał dźwiękowy ostrzega przy tym operatora jeszcze przed zapchaniem rotora, dzięki czemu powinien zdążyć on właściwie zareagować, czyli zasadniczo zmniejszyć prędkość jazdy.

Claas zdecydował się wprowadzić zmiany w układzie kontroli ciśnienia prasowania, zwłaszcza w zakresie zarządzania luźnym rdzeniem. System nosi nazwę Smart Density. Kinematyka w oparciu o dwa podwójne wahacze naprężające nie jest nowa. Współpracujące z ramionami trzy siłowniki hydrauliczne (jeden z lewej i z prawej strony) też już dobrze znamy. Pojawił się jednak dodatkowy blok sterowania z niezależnymi liniami do obsługi górnego wahacza. Dzięki temu pomiar zarówno pozycji, jak i ciśnienia prasowania dla obu ramion może być wykonywany niezależnie.

Ponadto, nowo opracowane oprogramowanie sterujące optymalizuje proces zagęszczania w celu formowania kształtnych bel w trudnych warunkach pracy przy produkcji sianokiszonki. System ten pozwala również uzyskać większy stopień zgniotu w zewnętrznym obszarze balotu, czyli jego „osłonie”, co lepiej chroni go przed działaniem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby, na przykład podczas prasowania siana, możliwe jest także bardziej precyzyjne ustawienie miękkiego rdzenia. Wymiar i ciśnienie dla luźnego środka regulujemy, tak jak w poprzednich maszynach, niezależnie dla odmiennych warunków pracy.
 

  • Cały artykuł można przeczytać w wydaniu "Rolniczego Przeglądu Technicznego" z października 2022 roku ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie RPT
3/2024

Europejski rynek ciągników

Claas Jaguar ma już 50 lat

Brony-chwastowniki produkcji zagranicznej

Siewniki punktowe w uprawie warzyw cz.I

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT