Szef weterynarii zapewnia. Wszystkie ogniska ASF są wygaszone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2018,8:10 Aktualizacja: 13-12-2018,8:16
A A A

Wszystkie ogniska chorobowe afrykańskiego pomoru świń zostały wygaszone, a restrykcje zawieszone - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Z przedstawionej informacji wynika, że w 2018 roku stwierdzono 109 ognisk u świń ASF w 22 powiatach pięciu województw: w woj. lubelskim - 76 ognisk; w woj. mazowieckim - 8; w woj. podlaskim - 3; woj. podkarpackim - 8 i w woj. warmińsko-mazurskie - 14.

ASF, wirus, trzoda chlewna, dziki

ASF. Ogłoszenie sukcesu w walce z wirusem jest zbyt wczesne

Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie pojawiły się w Polsce od września. Jednak nie jest to powód do ogłoszenia sukcesu, ponieważ wirus atakuje sezonowo.   ASF jest chorobą sezonową, tak wynika z obserwacji sytuacji w latach...

Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 19 września w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim, w gospodarstwie, w którym utrzymywano cztery świnie. Niemczuk podkreślił przy tym, że "wszystkie ogniska chorobowe zostały wygaszone i zawieszone wszystkie restrykcje."

Dodał, że decyzją Komisji Europejskiej, 60 gmin (lub ich części) w Polsce zostało przywróconych z obszaru zagrożenia do obszaru ochronnego lub objętego ograniczeniami.

Od początku wystąpienia choroby, czyli od lutego 2014 r. stwierdzono 3192 przypadki wirusa u dzików. Tylko w tym roku (do 5 grudnia) wykryto 2 248 przypadków. Jak mówił Niemczuk, dziki są naturalnym źródłem choroby i należy dążyć do maksymalnego ograniczenia liczebności tych zwierząt.

Podkreślił, że w ramach planu łowieckiego, trwa odstrzał dzików, prowadzone są też akcje poszukiwanie padłych zwierząt. Jest to jednak utrudnione, ponieważ - jak zauważył - chore zwierzęta ukrywają się.

asf, wirus asf, ekologiczna hodowla świń, rasa złotnicka pstra

ASF uderza w ekologiczne hodowle świń

Hodowca trzody chlewnej Maciej Zdziarski z miejscowości Łabiszyn Wieś w woj. kujawsko-pomorskim wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Obecnie utrzymuje 20 macior. 10 z nich stanowią lochy rasy złotnickiej pstrej, a 10...

Ostrzał prowadzony jest przez Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe. Z danych PZŁ wynika, że w sezonie 1 kwietnia 2018 do 30 marca 2019 r. odstrzelono ok. 185,2 tys. sztuk, a od 1 kwietnia do 30 października - 145,9 tys. dzików. Stanowi to ponad 78 proc. zakładanego odstrzału.

Jak mówił szef weterynarii, do polowań na dziki mają zachęcać wysokie stawki za odstrzał; każdą odstrzeloną samicę płaci się 650 zł, a za dzika - 300 zł.

Niemczuk zaznaczył, że do dyspozycji myśliwych jest ok. 530 chłodni, a w przyszłym roku będą kolejne. Ponadto uruchomione zostaną trzy nowe laboratoria badające próbki zwierząt na ASF. To - jak mówił - znacznie przyspiesza ich badanie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA