Strefa niebieska będzie mniejsza? Inspekcja odpowiada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-03-2020,13:10 Aktualizacja: 26-03-2020,13:17
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował w swoim komunikacie o tym, że cały czas prowadzi działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszaru zagrożenia czyli strefy niebieskiej.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG niedawno wnioskował o jak najszybsze i racjonalne znoszenie stref niebieskich. Są one wyznaczane w związku z regionalizacją dotyczącą występowania ognisk ASF.

Hodowcy należący do związku chcą, aby strefy niebieskie były przekwalifikowywane na czerwone w sytuacji, gdy na danym terenie od dłuższego czasu nie odnotowywano ognisk ASF. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Koronawirus, COVID-19, żywiec wieprzowy, KZP-PTCH POLPIG, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji, asf, ognisko ASF

ASF. Zasady bioasekuracji powinny być bardziej rygorystyczne

Ognisko ASF, które 20 marca zostało potwierdzone na dużej fermie świń w woj. lubuskim jest przykładem tego, że nawet rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji nie wystarczy. ASF w chlewniach zazwyczaj jest stwierdzany w letnich...

Główny lekarz weterynarii poinformował, że do Komisji Europejskiej na bieżąco są składane wnioski o zniesienie tych obszarów.

KE ocenia składaną przez głównego lekarza weterynarii dokumentację. Jeśli uzna wyniki monitoringu oraz podjętych działań za dające gwarancję stabilizacji sytuacji epizootycznej w gospodarstwach utrzymujących świnie, przedstawia projekt zmiany załącznika do decyzji 2014/709/UE.

Wniosek ten w ramach posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz jest następnie poddawany pod głosowanie przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

dziki, padłe dziki, odstrzał dzików, wirus ASF, asf, ognisko asf 2020, GIW, populacja dzików

Presja wirusa ASF narasta. Dzików wciąż jest za dużo

Afrykański pomór świń jest stwierdzany w naszym kraju od ponad 6 lat. Choroba wciąż intensywnie rozprzestrzenia się wśród dzików. - Brak okrywy śnieżnej oraz wzmożone poszukiwania sprawiły, że od początku roku do 6 marca...

"W dniu 4 marca br. do Komisji Europejskiej złożony został wniosek o zmniejszenie zasięgu obszaru zagrożenia, który dotyczył 77 gmin lub części gmin w woj. podkarpackim, lubelskim, warmińsko - mazurskim, mazowieckim oraz podlaskim" czytamy w komunikacie GLW.

Komisja Europejska, jak podaje GLW, aktualnie analizuje złożoną przez niego dokumentację. Bierze ona pod uwagę m. in. ogólną sytuację epizootyczną w całym kraju, tempo szerzenia się choroby na danym terenie, dane odnośnie jej występowania w poprzednich latach oraz podejmowane działania administracyjne.

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Jak skutecznie zarządzać gospodarstwem?

Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jak dbamy, tak mamy

-Wyższa mleczność loch

-Niebezpieczne mikotoksyny

-Sposób na czystą chlewnie

-Można ograniczyć straty

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2020

Hoduj z głową bydło:

-Krowa a zmiany klimatyczne

-Co może zatruć krowy?

-Produkują na maksa

-Produkcja mleka siennego

-Opasy i produkcja metanu

 

PRENUMERATA