Presja wirusa ASF narasta. Dzików wciąż jest za dużo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-03-2020,13:00 Aktualizacja: 24-03-2020,11:32
A A A

Afrykański pomór świń jest stwierdzany w naszym kraju od ponad 6 lat. Choroba wciąż intensywnie rozprzestrzenia się wśród dzików.

- Brak okrywy śnieżnej oraz wzmożone poszukiwania sprawiły, że od początku roku do 6 marca stwierdziliśmy w całym kraju 1021 przypadków ASF u dzików. To świadczy o tym, że populacja tych zwierząt wymknęła się spod kontroli - mówił dr Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, podczas konferencji pod hasłem "ASF - współczesne wyzwanie", która odbyła się 10 marca w Kielcach.

- Nie ma już bezpiecznej części Polski, niezagrożonej ASF. Musimy mieć świadomość, że choroba może pojawić się wszędzie i w każdej chwili - mówił dr Mirosław Welz, zastępca głównego lekarza weterynarii.

asf, ognisko asf 2020, wirus asf, afrykański pomór świń, GIW, KZP_PTCH POLPIG, trzoda chlewna, lochy, prosięta, dziki

Ognisko ASF potwierdzone. Blisko 24 tys. świń do utylizacji

Wirus ASF dostał się do gospodarstwa w woj. lubuskim. Główny lekarz weterynarii przed chwilą oficjalnie poinformował o pierwszym ognisku ASF w Polsce w 2020 roku. Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował o wyznaczeniu na...

Ognisko ASF, które zostało potwierdzone 20 marca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń, niestety potwierdza tę tezę.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG poinformował w swoim komunikacie, że prawdopodobnie presja wirusa w środowisku była tak duża, że nawet dobrze zabezpieczona ferma nie była w stanie obronić się przez wniknięciem choroby do stada świń.

Główny Inspektorat Weterynarii rzeczywiście potwierdził tę informację. W swoim komunikacie podał, że na terytorium wokół 1. ogniska ASF w tym roku, od listopada 2019 r. do 23 marca stwierdzono aż 146 przypadków ASF u dzików.

"Niestety potwierdziła się zasada mówiąca o tym, że wykorzystanie wyłącznie bioasekuracji do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF jest niewystarczające" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Odstrzał dzików, zdaniem głównego lekarza weterynarii jest konieczny po to, żeby zmniejszać rozprzestrzenianie się wirusa oraz skracać cierpienie chorych osobników. Zakażone zwierzęta i tak padają w męczarniach z gorączką powyżej 42 st. C.

koronawirus, dostawa żywności, mięso wieprzowe, żywiec wieprzowy

Koronawirus utrudni bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa powoduje utrudnienia logistyczne, które mogą przełożyć się na opóźnienia w dostawach żywca i wieprzowiny. Jednak sytuacja ta może dotknąć jedynie niektórych regionów Unii...

Równie ważnym elementem jest zbieranie padłych sztuk, które są rezerwuarem wirusa w środowisku.

Do 28 stycznia br. przeszukano łącznie 6962 km kwadratowych powierzchni w trzech województwach Polski tj. lubuskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim.  W tym czasie znaleziono tam 1078 padłych dzików.

Tylko w woj. lubuskim na ogrodzonym obszarze 80 km kwadratowych od 16 listopada 2019 r. do 28 lutego br. odbyło się 8 tur przeszukiwań, podczas których znaleziono 206 martwych osobników. U 182 z nich stwierdzono zakażenie ASF. Dodatkowo odstrzelono 6 zwierząt, które pozostały żywe na ogrodzonym obszarze.

- Prawdopodobnie znajdziemy tam jeszcze kilkadziesiąt dzików - mówił podczas kieleckiej konferencji Mirosław Welz dodając, że w dalszych poszukiwaniach pomoże wojsko.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA