Rzeźnicy na wagę złota. 150 tysięcy świń zostanie wybitych na fermach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2021,12:30 Aktualizacja: 01-10-2021,12:35
A A A

Nawet 150 tys. świń w Wielkiej Brytanii będzie musiało zostać wybitych w hodowlach w najbliższych dniach, jeżeli brytyjski rząd nie wyda wiz dla zagranicznych rzeźników i pracowników ubojni - ostrzegła branża hodowlana.

Istniejący już wcześniej deficyt rzeźników i pracowników ubojni został pogłębiony przez pandemię Covid-19 i politykę imigracyjną po brexicie, w efekcie której ograniczony został napływ pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej.

Wielkopolska Izba Rolnicza, postulaty Izby, walka z ASF, odszkodowania dla rolników ze stref ASF,

Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje w sprawie ASF

Dopłaty dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami wynikającymi z afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz poprawa efektywności zwalczania wirusa. To główne postulaty Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR).   ...

Brytyjski rząd ogłosił plan wydania tymczasowych wiz dla 5 tys. zagranicznych kierowców ciężarówek i 5,5 tys. pracowników sektora drobiarskiego, aby złagodzić niedobory, ale nie dał żadnych wskazówek, że rozszerzy to na inne branże. Rząd wskazuje, że firmy powinny inwestować w pracowników, podnosić płace i poprawiać warunki pracy, a nie ściągać tanią siłę roboczą.

Ale jak wskazuje Lizzie Wilson z krajowego stowarzyszenia hodowców trzody chlewnej (NPA), deficyt rzeźników i pracowników ubojni oznacza, że świnie, które gotowe są do uboju czekają w hodowlach, co z kolei powoduje problemy z dobrostanem zwierząt.

- Jest około 120 tys. świń pozostających w hodowlach, które powinny być już ubijane, znajdować się w rzeźniach, być w łańcuchu żywnościowym i być zjadane. Dochodzimy do punktu, w którym mówimy rządowi, że jeśli nie dostaniemy jakiejś pomocy to wkrótce będziemy musieli rozważać wybijanie świń w hodowlach, bo to będzie teraz jedyną opcją - powiedziała.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF nr 107. Gdzie wybuchło tym razem?

Główny lekarz weterynarii poinformował o wybuchu 107. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2021 roku. Ich liczba zbliża się więc do rekordowej odnotowanej w 2018 roku, kiedy to wyniosła ona 109. Ognisko ASF 2021/107 zostało...

Jeszcze wyższą liczbę świń, które mogą zostać wybite - 150 tys. - podała w rozmowie z BBC Minette Batters, szefowa Krajowego Związku Farmerów. Określiła obecną sytuację niedoboru pracowników w łańcuchu produkcji żywności jako "wyjątkowo poważną", wskazując na 43 proc. nieobsadzonych miejsc pracy w sektorze przetwórstwa żywności, w tym na "ogromny niedobór" rzeźników, 35 proc. wakatów wśród sezonowych pracowników rolnych i 11-procentowy niedobór kierowców.

- Mamy do czynienia z prawdziwie kryzysową sytuacją w sektorze trzody chlewnej, gdzie świnie nie trafiają na rynek, ponieważ pozostają w hodowlach. Jeśli nie zostanie to rozwiązane, nastąpi kryzys z dobrostanem zwierząt. Przyglądamy się potencjalnemu ubojowi 150 tys. świń. To nie może się zdarzyć - jesteśmy tydzień do 10 dni od tego i musi to zostać rozwiązane - mówiła Batters.

Dodała, że podniesienie zarobków, co sugeruje rząd, nie jest rozwiązaniem, bo to już zostało zrobione i potrzebne jest teraz pilne krótkoterminowe działanie. Powiedziała też, że stara się - jak ujawniła, już od 2 lat - o spotkanie z minister spraw wewnętrznych Priti Patel i z wiceministrem ds. imigracji Kevinem Fosterem, by porozmawiać o sposobach wyjścia z tej sytuacji.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA