Resort radzi jak walczyć z ASF. A ognisk choroby przybywa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,13:20 Aktualizacja: 24-08-2016,13:48
A A A

Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń - uważają członkowie grupy zadaniowej do spraw ASF w resorcie rolnictwa.  

W ministerstwie odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach znajdujących się w strefach, w których obowiązują ograniczenia, służby weterynaryjne sprawdzają stan bioasekuracji oraz liczebność i identyfikację utrzymywanych świń. W chlewniach nieprzestrzegających tych zasad ma być wydawany zakaz prowadzenia produkcji.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

Brakuje pieniędzy na walkę z ASF

Gminy, na terenie których są wykrywane kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń nie mają środków na walkę ze śmiertelnie groźnym dla trzody chlewnej wirusem. Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na kompleksowe zapobieganie...

Biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na teranie całego kraju. Obecnie obowiązek zaopatrywania świń w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.

W ocenie Zespołu, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie gęstości populacji dzików do poziomu poniżej 0,5 sztuki na km kwadratowy. Zostaną wprowadzone dodatkowe rozwiązania w zakresie finansowania, poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych w strefie odstrzału sanitarnego. W przypadku zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii znalezienia zwłok padłego dzika, z których możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzyma kwotę 100 zł brutto za dzika.

Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. Zwracają też uwagę, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili je trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących oraz by zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy. Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.
afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

PSL i PO: katastrofa u bram Polski, a Jurgiel śpi

Sytuacja na wsi w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń jest bardzo poważna, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel śpi i powołuje kolejne zespoły - mówili politycy PO i PSL. Ws. ASF na bieżąco są podejmowane działania - odpowiada...

W województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Tymczaem w gospodarstwie w gminie Nurzec Stacja (woj. podlaskie) wykryto kolejne ognisko ASF - poinformował w środę Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. To w sumie 17. ognisko ASF w Polsce, a 13. w Podlaskiem.

W przyzagrodowej hodowli w jednym z gospodarstw były tylko trzy świnie. Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania ASF, zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska choroby wyznaczone będą strefy z ograniczeniami.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu