Brakuje pieniędzy na walkę z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,11:30 Aktualizacja: 24-08-2016,11:40
A A A

Gminy, na terenie których są wykrywane kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń nie mają środków na walkę ze śmiertelnie groźnym dla trzody chlewnej wirusem.

Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na kompleksowe zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Zgodnie z prawem, samorządy muszą zabezpieczyć zagrożony teren stosując m.in. maty nasączone specjalną substancją, które są układane na drogach dojazdowych.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

Wykryto 16. w kraju ognisko ASF u świń

W gospodarstwie w gminie Stara Kornica (powiat łosicki) wykryto pierwsze w województwie mazowieckim ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał Główny Inspektorat Weterynarii. To w sumie szesnaste ognisko tej choroby w Polsce. ASF...
Dochodzą do tego również koszty związane z pracą strażaków-ochotników czy oświetleniem miejsca akcji.

Kłopot w tym, że samorządy gmin, w których wprowadzono restrykcje związane ze zwalczaniem choroby, skarżą się, iż nie mają w pełni zabezpieczonych środków na ten cel - informuje Polskie Radio Lublin. Problem dotyczy nie tylko województwa lubelskiego, ale również mazowieckiego i podlaskiego.

- Funkcjonuje u nas sześć posterunków. Musimy zapłacić obsadzającym je strażakom. Do tego dochodzą koszty paliwa i oświetlenia tych miejsc. Na każdym posterunku są dwie osoby, które co godzinę wstrzymują ruch, polewają środkiem dezynfekującym maty i je poprawiają. Gdybyśmy podliczyli wszystkie koszty, sięgają one 200-210 tys. zł - mówi Radiu Lublin wójt gminy Leśna Podlaska, Paweł Kazimierski.

afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

PSL i PO: katastrofa u bram Polski, a Jurgiel śpi

Sytuacja na wsi w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń jest bardzo poważna, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel śpi i powołuje kolejne zespoły - mówili politycy PO i PSL. Ws. ASF na bieżąco są podejmowane działania - odpowiada...
W powiecie bialskim problem ma także gmina Konstantynów. Wójt Romuald Murawski w rozmowie z rozgłośnią szacuje, że koszty związane z afrykańskim pomorem świń wyniosą ok. 60 tys. zł.

Lubelski Urząd Wojewódzki zapewnia, że gminy mogą liczyć na pomoc. Żeby jednak otrzymać refundację całości lub części poniesionych wydatków, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

A co z rolnikami, w których gospodarstwach wykryto ASF? W przypadku stwierdzenia ogniska afrykańskiego pomoru świń i likwidacji stada, właściciel otrzymuje stuprocentowe odszkodowanie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA