Producenci tuczników w USA są mało efektywni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-01-2018,17:00 Aktualizacja: 16-01-2018,16:54
A A A

Hodowcy świń w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie produkują rocznie 141,23 mln tuczników - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej za firmą genetyczną Genesus.

Liczba tuczników robi wrażenie. Jednak kiedy zobaczymy liczbę macior, która wynosi 7,33 mln widać, że efektywność tamtejszych hodowców pozostawia wiele do życzenia.

Prosięta produkowane w Kanadzie w większości trafiają do tuczu do USA, dlatego aby oszacować na jakim poziomie w jest produkcja tuczników w Stanach Zjednoczonych należy połączyć dane produkcyjne z obu tych krajów.

tuczniki, żywiec wieprzowy, spadek cen, trzoda chlewna

Cena żywca wieprzowego jest niska, a może być jeszcze gorzej

Spadek cen tuczników w Niemczech i niski kurs euro, to główne czynniki powodujące, że krajowe zakłady mięsne rozpoczną import surowca z innych unijnych państw. Zdaniem ekspertów wpłynie to na dodatkowe obniżenie cen na rynku...

Kanada i USA produkują więc łącznie w ciągu roku 141,23 mln tuczników, które pochodzą od 7,33 mln macior. Oznacza to, że średnia liczba uzyskanych w tym czasie tuczników od jednej lochy wynosi 19,27 sztuk. Wielu hodowców świń w USA produkuje więc poniżej średniej.

Ceny tuczników w USA w pierwszej połowie stycznia wzrosły do poziomu 1,53 $/kg. Przy kursie euro do dolara wynoszącym 1,2269 cena kształtuje się tam na poziomie 1,25 €/kg czyli około 5,22 zł/kg.

Tuczniki w USA są więc o 9 centów tańsze niż w Niemczech. To działa na korzyść tamtejszych eksporterów mięsa wieprzowego, głównie na rynki azjatyckie.

Wieprzowina jest nadal bardzo popularnym mięsem w USA. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA prognozuje, że konsumpcja mięsa na osobę w tym kraju w 2018 roku wyniesie 100,8 kilogramów osiągając tym samym rekordowy poziom.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu