Cena żywca wieprzowego jest niska, a może być jeszcze gorzej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-01-2018,8:30 Aktualizacja: 11-01-2018,7:50
A A A
Spadek cen tuczników w Niemczech i niski kurs euro, to główne czynniki powodujące, że krajowe zakłady mięsne rozpoczną import surowca z innych unijnych państw. Zdaniem ekspertów wpłynie to na dodatkowe obniżenie cen na rynku polskim.
 
Ceny tuczników w UE w ubiegłym tygodniu były stabilne i pozostały bez zmian w Niemczech, Holandii, Danii, Belgii i Austrii. Spadek cen odnotowano we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
 
Podaż żywca wieprzowego na rynku unijnym w pierwszych tygodniach roku jest duża, a popyt pozostaje bez zmian. 
 
asf, wirus asf, Czechy, trzoda chlewna

ASF w Czechach poza strefą. Niemcy zaczynają odstrzał dzików

Wirus ASF w Czechach wymknął się z zamkniętej strefy w okolicach miasta Zlin. Jak informuje TVP 1 martwe dziki u których wykryto materiał genetyczny wirusa zostały znalezione poza obszarem otoczonym elektronicznym ogrodzeniem. Tymczasem w...
Jeżeli nie nastąpi ożywienie ze strony handlu, nadwyżka podaży żywca wieprzowego może nie zostać zagospodarowana, co doprowadzi do kolejnych spadków cen.
 
10 stycznia na rynku niemieckim ustalono cenę na kolejny tydzień. Jest ona niższa o 3 centy od tej sprzed tygodnia i wynosi 1,34 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (około 5,6 zł) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Eksperci przewidują również spadki cen na krajowym rynku. Dodatkowym zagrożeniem jest niski kurs euro do złotówki, co będzie zachęcało zakłady mięsne do importu surowca z innych krajów unijnych.
 
W stanach Zjednoczonych ceny żywca wieprzowego rosną od 4 tygodni. Jednak rekordowo duże pogłowie świń w tym kraju nie będzie sprzyjało wzrostowi cen. 
 
Zadecyduje o tym eksport. Według wstępnych podliczeń w listopadzie ubiegłego roku wzrost eksportu wyniósł 3,28 proc., a w okresie jedenastu miesięcy 2017 r. o 6,49 proc. r/r.
 
Duży popyt na wieprzowinę z USA wynika z konkurencyjności cenowej w stosunku do wieprzowiny unijnej. Przy obecnym kursie euro do dolara cena 1 kg wieprzowiny w USA wynosi 1,24 euro za kg tuszy co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,18 zł. Cena ta w stosunku do tej niemieckiej jest o 10 centów niższa. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA