Producenci świń interweniują u ministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-11-2016,8:10 Aktualizacja: 26-11-2016,9:02
A A A

Nowoczesne chlewnie gwarantują produkcję trzody chlewnej w oparciu o wszystkie surowe normy. Jeśli obowiązywać zacznie ustawa - Kodeks urbanistyczno-budowlany, ich budowa może być niemożliwa.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej chcąc zapobiec tej sytuacji wysłał do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela pismo w sprawie projektowanej ustawy.

Dla hodowców i producentów trzody chlewnej projekt projekt ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany, który 30 września został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych, jest bardzo szkodliwy.

fermy trzody chlewnej, bioasekuracja, hodowcy, trzoda chlewna

W Polsce nie będzie nowoczesnych ferm świń?

Nowoczesne fermy trzody chlewnej są szansą dla całej branży. Hodowla loch oraz produkcja prosiąt, warchlaków i tuczników w takich obiektach jest prowadzona zgodnie z najnowszymi trendami, ale przede wszystkim wymaganiami dobrostanu....

Projekt ten reguluje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację oraz do finalnej budowy inwestycji.

- Z całego kraju napływają do nas głosy od zaniepokojonych producentów trzody chlewnej dotyczące zapisów w projektowanej regulacji. Art. 79 §1 przewiduje lokalizację ferm (inwestycje uciążliwe zapachowo) wyłącznie na podstawie planu miejscowego (mppz). Oznacza to praktycznie całkowity zakaz budowy nowych obiektów inwentarskich, gdyż tylko mały odsetek gmin posiada plan miejscowy - czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Przedstawiciele związku zauważają, że trudno znaleźć definicję czym są inwestycje uciążliwe zapachowo. To ich zdaniem stwarza to duże pole do interpretacji. Dlatego proponują swoje rozwiązania w tej kwestii.

- Proponujemy, aby z Art. 79 §1 ust. 3 wyrażenie „w tym fermy” zastąpić wyrażeniem „z wyłączeniem ferm produkcji trzody chlewnej”. Pozostawienie obecnych zapisów w ustawie przyspieszy proces zapaści tego sektora produkcji zwierzęcej, w którym w ciągu ostatnich 10 lat pogłowie macior spadło o 55 proc. - piszą przedstawiciele KZP-PTCH.

Jeśli przepisy te zaczną obowiązywać w Polsce nie będą mogły powstać nowoczesne fermy mateczne produkujących prosięta na dużą salę. W efekcie do naszego kraju nadal będą napływać prosięta i warchlaki z Danii, Niemiec czy Holandii.

Pismo KZP-PTCH wysłane do do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela można znaleźć TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu