ASF w odwrocie? Wiceminister chwali strategię zwalczania wirusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2023,8:05 Aktualizacja: 09-03-2023,8:38
A A A

Walka z ASF przynosi dobre rezultaty, w tym roku nie odnotowano żadnego ogniska w kraju, a w ub.r. było ich 14 wobec 124 ognisk rok wcześniej - mówił Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa na posiedzeniu sejmowej podkomisji.

- Unijna strategia w zwalczaniu ASF jest oparta na trzech filarach. Są nimi: bioasekuracja gospodarstw utrzymujących świnie oraz innych uczestników sektora wieprzowiny, w tym myśliwych; systematyczne usuwanie padłych dzików lub ich szczątków ze środowiska; redukcja populacji dzika i jej utrzymywanie na poziomie gwarantującym ograniczenie ryzyka szerzenia się ASF - poinformował polityk.

ASF, program bioasekuracji, MRiRW, wirus ASF, strefy objęte ograniczeniami, progam zwalczania ASF, Branżowe Porozumienie

ASF. 9 lat walki z chorobą może zostać zniweczone

Obniżenie zasad bioasekuracji, zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce utrzymujących do 10 świń. Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucenie zmian w rozporządzeniu Ministra...

Dodał, że Polska postępuje zgodnie z tą strategią, a walka z ASF wymaga zaangażowania się wielu podmiotów, na różnych szczeblach. Dzięki akcjom informacyjnym i zaangażowaniu rolników poziom bioasekuracji gospodarstw stale rośnie, co przekłada się na spadek liczby ognisk choroby.

W 2022 r. w Polsce stwierdzono 14 ognisk ASF u świń w 5 województwach oraz 2113 u dzików w 13 województwach. W tym roku nie stwierdzono ognisk ASF u świń, ale wykryto 647 u dzików w 11 województwach.

Przed rokiem w ramach odstrzałów sanitarnych pozyskano 78,1 tys. dzików. Konieczne jest także systematyczne usuwanie zwłok padłych osobników ze środowiska. Systematycznie wykonywane są badania w kierunku ASF, które są realizowane w 10 lokalizacjach. W 2022 r. zbadano próbki pobrane od ponad 441 tys. świń oraz prawie 138,3 tys. dzików.

Nadzór nad likwidacją stwierdzonych ognisk ASF u świń, w tym uśmiercaniem i utylizacją zwierrząt oraz prowadzeniem dezynfekcji w ogniskach choroby sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. Jak mówił na posiedzeniu podkomisji Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii w 14 ogniskach stwierdzonych w ub.r. 2022 r. znajdowało się ok. 3 tys. świń.

W 2022 r. dokonano zmian w regionalizacji, które skutkowały złagodzeniem restrykcji w związku z przeniesieniem z obszaru objętego ograniczeniami III (strefa czerwona) do II lub I, lub do obszaru wolnego łącznie w 297 gminach. W Polsce najczęściej znoszone są takie strefy z całej UE.

Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie zmniejszenia bioasekuracji dla małych gospodarstw produkujących świnie na własny użytek. Zdaniem przedstawicieli hodowców, jak i części posłów, takie poluzowanie przepisów spowoduje powrót ASF do gospodarstw.

Kołakowski tłumaczył, że takie przepisy powstały na skutek żądań rolników, by ułatwić chów na własny użytek.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu