ASF to wciąż duże zagrożenie. Program będzie kontynuowany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2023,13:05 Aktualizacja: 23-01-2023,7:33
A A A

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, w sprawie kontynuacji w 2023 roku na terenie Polski, "Programu ws. wczesnego wykrycia zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń (ASF)".

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2023 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej "Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie".

Jak przypomniano pierwszy przypadek wirusa ASF u dzików na terytorium Polski potwierdzono 17 lutego 2014 r.

ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, Wielkopolska,

Regionalizacja ASF. Zmiany w ostatnich 4 miesiącach 2022 roku

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w II połowie 2022 r zostały zmienione znacząco obszary z ograniczeniami ASF. Zniesione zostały obszary ustanawiające największe restrykcje wynikające z rozporządzenia wykonawczego Komisji...

Podano, że w tym roku w kraju stwierdzono 30 ognisk ASF u dzików i 2 u świń. W 2021 roku było to już odpowiednio: 3214 i 124 ognisk.

Projektodawcy podkreślili, że nadal istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w szczególności wśród zwierząt wolno żyjących.

Jak wyjaśniono, program ma na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie.

Wskazano, że przewiduje zastosowanie środków, których celem jest wzmocnienie ochrony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej przed ASF.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2023

Hoduj z głową bydło:

-Wspólny cel, czyli zdrowe racice

-Mimo kryzysu dopiął swego

-W budkach mają komfortowo

-Aby krowy wygonie leżały

-Różne sytuacje doju

 

PRENUMERATA