W regionie mają zniknąć obostrzenia związane z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2022,14:20 Aktualizacja: 22-12-2022,14:56
A A A

Do połowy stycznia 2023 roku mają zniknąć w regionie świętokrzyskim obostrzenia związane z ASF. - Mam nadzieję, że nasz wniosek zostanie uwzględniony przez Komisję Europejską i cały teren województwa będzie czysty od wirusa -  powiedział Bogdan Konopka, wojewódzki lekarz weterynarii.

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że w regionie zmniejsza się "front bitwy" z ASF.

NIK, Najwyższa Izba Kontroli, ASF, zwalczanie ASF, trzoda chlewna, dziki, odstrzał dzików, redukcja populacji dzików

ASF pod lupą NIK: nieskuteczna masowa depopulacja dzików

Główne narzędzie walki z ASF czyli masowa redukcja populacji dzików nie przynosi efektów, mimo to przekazywane są na nią znaczne środki. W siedzibie Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Zielonej Górze 19 grudnia odbył...

- Pewne wyłączenia następują w rejonach, które były objęte swego rodzaju kwarantanną i obostrzeniami sanitarnymi, w tej chwili już przestają istnieć. Kolejnych spodziewamy się na początku przyszłego roku. Myślę, że najpóźniej do końca stycznia całe województwo będzie rejonem czystym od ASF - powiedział.

20 grudnia obostrzenia związane z ASF w strefie czerwonej przestały obowiązywać w 4 powiatach: staszowskim, buskim, pińczowskim i części powiatu kieleckiego.

- To wiąże się z ułatwieniami dla rolników i weterynarii. W strefie czerwonej byliśmy zobligowani wykonać co najmniej 4 kontrole w roku na danym obszarze. W tej chwili będą to dwie kontrole. Kolejnym ułatwieniem jest to, że nie musimy pobierać prób krwi, żeby udokumentować, że na danym terenie nie ma ASF; pobrano 3 tys. próbek w ciągu roku - podkreślił Konopka. Dodał, że w strefie pierwszej (niebieskiej) rolnik nie będzie musiał również wykonywać badań przed ubojem na użytek własny.

Ekspert poinformował, że do tej pory na terenie województwa odstrzelono prawie 6 tys. dzików i pobrano ponadto 120 próbek od dzików padłych. Wszystkie dały wynik ujemny.

Po 20 grudnia strefa czerwona obostrzeń obowiązuje nadal w powiecie włoszczowskim oraz w części powiatu koneckiego i kieleckiego. - Będziemy wnioskować poprzez głównego lekarza weterynarii do Komisji Europejskiej o zniesienie obostrzeń na tych obszarach. Powinno to nastąpić do połowy stycznia. Mam nadzieję, że w połowie stycznia przyszłego roku czerwonej strefy obostrzeń związanych z ASF w regionie już nie będzie – mówił wojewódzki lekarz weterynarii.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA