W Polsce nie będzie nowoczesnych ferm świń?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-11-2016,10:15 Aktualizacja: 18-11-2016,10:16
A A A

Nowoczesne fermy trzody chlewnej są szansą dla całej branży. Hodowla loch oraz produkcja prosiąt, warchlaków i tuczników w takich obiektach jest prowadzona zgodnie z najnowszymi trendami, ale przede wszystkim wymaganiami dobrostanu.

Hodowcy trzody chlewnej chcąc rozwijać swoją działalność często decydują się na budowę nowych obiektów. Niestety, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nowe przepisy tj. projekt ustawy - Kodeks urbanistyczno-budowlany, który trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych praktycznie uniemożliwia taką możliwość.

Lokalizacja ferm trzody chlewnej zgodnie z tym kodeksem ma być możliwa wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Jak informuje KZP-PTCH oznacza to praktycznie całkowity zakaz budowy nowych obiektów inwentarskich, ponieważ tylko mały odsetek gmin posiada plan miejscowy. Podobny los spotkał instalacje biogazowe

- Nie dziwmy się zatem, że nie w Polsce będą powstawać nowoczesne fermy a import wieprzowiny będzie rósł w dramatycznym tempie. Pomyśleć, że jeszcze w 2008 roku byliśmy na 3 miejscu w UE wśród krajów posiadających największe pogłowie loch - czytamy w komentarzu KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA