W Polsce nie będzie nowoczesnych ferm świń?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-11-2016,10:15 Aktualizacja: 18-11-2016,10:16
A A A

Nowoczesne fermy trzody chlewnej są szansą dla całej branży. Hodowla loch oraz produkcja prosiąt, warchlaków i tuczników w takich obiektach jest prowadzona zgodnie z najnowszymi trendami, ale przede wszystkim wymaganiami dobrostanu.

Hodowcy trzody chlewnej chcąc rozwijać swoją działalność często decydują się na budowę nowych obiektów. Niestety, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nowe przepisy tj. projekt ustawy - Kodeks urbanistyczno-budowlany, który trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych praktycznie uniemożliwia taką możliwość.

Lokalizacja ferm trzody chlewnej zgodnie z tym kodeksem ma być możliwa wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Jak informuje KZP-PTCH oznacza to praktycznie całkowity zakaz budowy nowych obiektów inwentarskich, ponieważ tylko mały odsetek gmin posiada plan miejscowy. Podobny los spotkał instalacje biogazowe

- Nie dziwmy się zatem, że nie w Polsce będą powstawać nowoczesne fermy a import wieprzowiny będzie rósł w dramatycznym tempie. Pomyśleć, że jeszcze w 2008 roku byliśmy na 3 miejscu w UE wśród krajów posiadających największe pogłowie loch - czytamy w komentarzu KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu