W regionie zniesiono większość obostrzeń związanych z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2023,12:30 Aktualizacja: 26-01-2023,10:07
A A A

W niemal całym województwie świętokrzyskim zniesiono obostrzenia związane z ASF. Restrykcje obowiązują jeszcze w dziewięciu gminach na północy i wschodzie regionu.

Jak przekazali podczas konferencji Bogdan Konopka, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii oraz wojewoda Zbigniew Koniusz, czerwona strefa ASF, którą utworzono w grudniu 2021 r., została zniesiona przed kilkoma dniami.

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, ognisko ASF u dzików

Ogniska ASF u dzików. Wciąż wybuchają nowe

Liczba ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików od początku roku systematycznie rośnie. Do 22 stycznia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ich 170 w 10 województwach. Ogniska ASF u dzików nieprzerwanie wybuchają. W tym roku...

- Niewątpliwie jest to duża ulga dla hodowców trzody, przedsiębiorstw związanych z obróbką mięsa oraz samych konsumentów - podkreślił włodarz województwa.

Konopka poinformował z kolei, że zmniejszenie rygoru sanitarnego wynika z braku obecności wirusa ASF na terenie regionu oraz rosnącego poziomu dostosowania gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną do zasad bioasekuracji.

- Afrykański pomór świń objął 6 powiatów i 28 gmin. To dość duży obszar województwa, ponieważ 8 ognisk, które się pojawiły były oddzielone od siebie często o ponad 30 kilometrów, począwszy od Staszowa i wału wiślanego, aż do Włoszczowy - zauważył lekarz weterynarii.

Zaznaczył, że brak obecności wirusa u trzody potwierdzają badania prowadzone przez lekarzy weterynarii. W ciągu roku pobrano prawie 3 tys. próbek krwi od świń żywych oraz 400 od padłych, a także od prawie 6 tys. dzików. W żadnym wypadku nie potwierdzono obecności wirusa ASF.

walka z ASF w Polsce, program zwalczania asf, afrykański pomór świń, MRiRW

ASF to wciąż duże zagrożenie. Program będzie kontynuowany

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, w sprawie kontynuacji w 2023 roku na terenie Polski, "Programu ws. wczesnego wykrycia zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń (ASF)". Chodzi o...

Zniesienie czerwonej strefy oznacza złagodzenie restrykcji sanitarnych i mniej kontroli w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Strefa różowa nadal będzie obowiązywać w 9 gminach w powiatach koneckim, ostrowieckim, sandomierskim i starachowickim. Ma to związek z przypadkami ASF u dzików w sąsiednich regionach: na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Aby ograniczyć migracje chorych zwierząt, wzdłuż granic z woj. mazowieckim wybudowano kilkudziesięciokilometrowe specjalne ogrodzenia. Z kolei na wałach wiślanych stosowane były ślady chemiczne odstraszające dziki.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu