POLSUS przypomina o zachowaniu zasad bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-04-2019,8:00 Aktualizacja: 19-04-2019,18:01
A A A
Producenci i hodowcy trzody chlewnej w celu ochrony świń przed wirusem afrykańskiego pomoru świń i nie tylko powinni przestrzegać zasad bioasekuracji. Ich wdrożenie i respektowanie ogranicza ryzyko zawleczenia choroby do gospodarstwa.
 
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS przypomina o przyjętych przez prezydium zasadach bioasekuracji. Jednocześnie zaleca stosowanie ich w gospodarstwach. 
 
Wśród podstawowych, minimalnych warunków ochrony stad przed zakażeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) znajduje się odgrodzenie chlewni od środowiska zewnętrznego za pomocą płotu lub ściany budynku.
 
ASF, Chiny, eksport, wieprzowina

Chiny walczą z ASF, a eksporterzy mięsa korzystają

Producenci wieprzowiny w Chinach w wyniku wirusa afrykańskiego pomoru świń do końca 2019 r. mogą stracić nawet 35 proc. zysków, a w niektórych rejonach nawet do 50 proc. Państwo to będzie musiało zaspokoić deficyty, co daje szansę...
Ściółka oraz obornik powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby uniemożliwiał dostęp zwierząt dzikich. W miarę możliwości należy stosować starą słomę, a świeżą dopiero po upływie kilku miesięcy.
 
Przed bramą wjazdową na podwórko należy umieścić maty dezynfekcyjne i regularnie polewać je roztworem płynu dezynfekcyjnego o odpowiednim stężeniu. 
 
Koła ciągników i przyczep należy opryskiwać z opryskiwacza ręcznego skutecznym środkiem wirusobójczym. Maty dezynfekcyjne powinny być również umieszczone przed każdymi drzwiami wejściowymi do chlewni.
 
Wszystkie osoby wchodzące do chlewni muszą zmieniać buty lub zakładać ochraniacze jednorazowe, myć ręce i zakładać nakrycie głowy przed kontaktem ze zwierzętami.
 
Powinny również wpisywać się do zeszytu wejść i wyjść do chlewni. Właściciel fermy powinien także wprowadzić zakaz wstępu do chlewni kupującym, sprzedającym i osobom postronnym.
 
wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF zabija całe mioty dzików. Mamy kolejne przypadki choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (15 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia 69 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/755-2019/823 zostały potwierdzone na podstawie...
Lekarz weterynarii i zootechnicy muszą stosować czystą odzież jednorazową i obuwie. Dopuszczalna jest odzież wielorazowego użytku, ale powinna być ona pozostawiana i stosowana wyłącznie w chlewni właściciela.
 
Należy również wprowadzić zakaz wjazdu na teren gospodarstwa dla wszystkich pojazdów, w tym lekarzy i zootechników. Stosować wyłącznie fermowy sprzęt weterynaryjny. 
 
Sprzęt zootechniczny wnoszony z zewnątrz należy zdezynfekować przed wejściem do obiektów. Niedopuszczalne jest wprowadzenie do chlewni używanych poskramiaczy, strzykawek czy igieł, otwartych butelek z lekami czy pasz pochodzących z innych gospodarstw hodowlanych.
 
Należy zadbać o dużą liczbę miejsc dezynfekcji obuwia, przy każdym wejściu do chlewni oraz o to, aby brama wjazdowa była zawsze zamknięta, co uchroni przed wtargnięciem osób i pojazdów niebezpiecznych.
 
Nie można dopuszczać do kontaktu samochodu utylizacyjnego z chlewnią. Aby tego uniknąć warto jest wywozić padlinę poza teren fermy i dezynfekować sprzęt użyty do przewozu natychmiast po odjechaniu samochodu. 
 
Nie należy również wpuszczać pracownika firmy utylizacyjnej na teren gospodarstwa, a sprzedaż zwierząt prowadzić w wyznaczonym miejscu. Po sprzedaży natychmiast dezynfekować teren i sprzęt: wózki i przyczepy.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu