Chiny walczą z ASF, a eksporterzy mięsa korzystają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-04-2019,10:40 Aktualizacja: 17-04-2019,10:51
A A A
Producenci wieprzowiny w Chinach w wyniku wirusa afrykańskiego pomoru świń do końca 2019 r. mogą stracić nawet 35 proc. zysków, a w niektórych rejonach nawet do 50 proc. Państwo to będzie musiało zaspokoić deficyty, co daje szansę europejskim eksporterom tego rodzaju mięsa. 
 
Wirus ASF rozprzestrzenia się w Chinach i powoduje coraz większe straty, które według prognoz do końca bieżącego roku wyniosą od 25 proc. do 35 proc. Raporty o ekstremalnych stratach wynoszących ponad 50 proc. są ograniczone tylko do niektórych obszarów.
 
warchlaki, cena w Niemczech, trzoda chlewna, VEZG

Warchlaki w Niemczech podobnie jak w Danii podrożały

Ceny warchlaków w minionym tygodniu u naszego zachodniego sąsiada podniosły się o 2 euro za sztukę. W przeliczeniu na polską walutę odnotowały one wzrost o niemal 8,6 złotych.   Warchlaki niemieckie są wyceniane według wagi 25 kg, czyli...
Niedobór chińskiej produkcji wieprzowiny, wraz z deficytem w Azji Południowo-Wschodniej, stworzy możliwości dla eksporterów wieprzowiny, również tych z Europy.
 
ASF został wykryty w Chinach w sierpniu 2018 r. i do tej pory rozprzestrzenił się na wszystkie prowincje Chin kontynentalnych. W związku z tym, że wirus dotknął około 150-200 mln świń, są spodziewane straty w wysokości 30 proc., informuje portal 3trzy3.pl.
 
W chwili kiedy rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt i wieprzowiny, ceny regionalne zbliżyły się do siebie. Jednocześnie wzrosły proporcjonalnie do strat zwierząt w poszczególnych departamentach.
 
Odbudowa stad w tym kraju będzie prowadzona przez kolejne lata. Chiny poprawiają bezpieczeństwo biologiczne ferm, biorąc pod uwagę ryzyko ponownego zakażenia stad wirusem ASF.
 
Jak podaje portal 3trzy3.pl na podstawie Rabobanku, spodziewać się można, że globalne dostawy mięsa zostaną skierowane do Chin w celu zaspokojenia rosnącego deficytu białka. 
 
wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF zabija całe mioty dzików. Mamy kolejne przypadki choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (15 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia 69 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/755-2019/823 zostały potwierdzone na podstawie...
Zwiększone dostawy spowodują krótkoterminowe zmiany na rynku, które ostatecznie doprowadzą do wyższych światowych cen. 
 
Eksperci przewidują również, że konsumpcja wieprzowiny nieznacznie spadnie, a popyt na drób, wołowinę, owoce morza i alternatywne białka wzrośnie. 
 
Producenci żywca mogą odnieść korzyści z sytuacji wywołanej przez wirus ASF w Chinach. Zdaniem ekspertów najlepiej przygotowane na eksport mięsa do Chin i Azji Południowo-Wschodniej są kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i Brazylia.
 
Wirus ASF również występuje w niektórych państwach Europy Wschodniej, takich jak kraje bałtyckie i części Polski oraz Rosja. Przypadki ASF odnotowano także we wrześniu 2018 r. w wielu innych krajach, w tym w Belgii. 
 
Niemcy są również mocno zagrożeni możliwością wtargnięcia wirusa na teren ich gospodarstw, czego skutkiem byłoby zastopowanie eksportu. Takie ograniczenia spowodowałyby wzrost podaży na wieprzowinę w Europie i spadek cen.
 
Nadal głównym producentem i eksporterem wieprzowiny do Chin jest USA. Jednak wprowadzenie wysokich ceł na eksport ograniczył handel. Jeśli napięcie handlowe, które leży u podstaw tych barier, nie złagodzi się wkrótce, może również skomplikować globalną reakcję handlową związaną z ASF.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA