Pierwszy chory dzik w Warszawie. Kolejne przypadki ASF pod stolicą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2017,18:20 Aktualizacja: 01-12-2017,18:59
A A A

Chorobę afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dzika znalezionego na terenie Warszawy - poinformował w piątek główny lekarz weterynarii. Jest to pierwszy przypadek na terenie miasta. Chore dziki znaleziono też w okolicach stolicy.

Chorobę stwierdzono u dzików znalezionych w gminie Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Leszno. Ustanowiono tam obszar z ograniczeniami, zgodnie z unijnymi przepisami. Zdaniem Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy głównego lekarza weterynarii choroba prawdopodobnie przeniesiona została przez "czynnik ludzki", a źródłem mogła być skażona żywność.

walka z asf, asf w polsce, specustwa asf, odstrzał dzików, rafał romanowski, plany łowieckie

Myśliwi dostaną urlopy za odstrzał sanitarny dzików

Do sześciu dni urlopu w roku dostanie myśliwy, który weźmie udział w odstrzale sanitarnym dzików - przewiduje nowy projekt specustawy w sprawie zwalczania ASF - poinformował Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Polityk...

Podkreślił, że przypadki ASF, które wyryto w okolicach Warszawy, nie są wynikiem "naturalnego przemieszczenia się wirusa" przez wędrówki zwierząt czy kontakt z watahami ze wschodnich województw.

Wiceszef weterynarii zaapelował, by nie wyrzucać żywności, gdyż stada dzików, które znajdują się w okolicach miast, zjadają pozostawione przez ludzi produkty.

Żywność powinna być wyrzucana do zabezpieczonych pojemników, a worki ze śmieciami nie powinny być wystawiane za bramy, bo dziki mogą je rozerwać.

Jażdżewski podkreślił, że nie jest wskazane przebywanie w Kampinoskim Parku Narodowym, a zwłaszcza jeżdżenie po nim np. kładami. To może płoszyć zwierzęta i sprzyjać rozprzestrzenianiu się tej choroby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA