Myśliwi dostaną urlopy za odstrzał sanitarny dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2017,18:55 Aktualizacja: 01-12-2017,18:59
A A A

Do sześciu dni urlopu w roku dostanie myśliwy, który weźmie udział w odstrzale sanitarnym dzików - przewiduje nowy projekt specustawy w sprawie zwalczania ASF - poinformował Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Polityk mówił, że rolnicy domagają się, aby jak najpilniej dokonać redukcji dzików nie tylko od wschodniej granicy do Wisły, ale także po lewej stronie rzeki (0,5 dzika na km kw.) do poziomu 0,1 osobnika na km kw.

przypadek asf, dziki, wirus asf, główny lekarz weterynarii

Wirus ASF zabił 33 dziki. Mamy 19 nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych 19 przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 33 martwych zwierząt. Siedem przypadków dotyczy województwa mazowieckiego, a 12 lubelskiego....

Dodał, że decyzja o zaostrzeniu przepisów dotyczących zwalczania ASF została podjęta w ubiegłym tygodniu, po tym jak wykryto wirusa w powiecie legionowskim. Minister Krzysztof Jurgiel przestawił sytuację dotycząca ASF na posiedzeniu Rady Ministrów i w porozumieniu z innymi resortami podjęta została decyzja o przygotowaniu kolejnej specustawy.

Dokument będzie regulował kwestie budowy zapory na granicy wschodniej białorusko-ukraińsko-polskiej. Chodzi o zabezpieczenie przed migracją dzików z tych krajów. Romanowski poinformował, że przeprowadzono analizę ekonomiczną budowy.

Sprawa budowy takiej zapory na wschodniej granicy była już omawiana w lipcu. Wówczas Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał rekomendację dla budowy. Ma być długości ok. 730 km, a jej koszt szacowany był na ponad 100 mln zł.

Projektowana specustaw reguluje także kwestę prawa łowieckiego. Uregulowana będzie sprawa polowań w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Dziki będą odstrzeliwane według planów łowieckich, a nie tylko w drodze decyzji dyrektora parku. Nowym rozwiązaniem będzie urlop dla myśliwego na okres do 6 dni w roku, na realizację odstrzału sanitarnego dzików.  

dziki, asf, przypadek asf, specustawa

ASF. Nowa specustawa ma umożliwić ekspresowy odstrzał dzików

Kolejna specustawa w sprawie ASF została właśnie przygotowana. Jak informuje TVP 1 ma ona umożliwić natychmiastowy odstrzał dzików w całym kraju. Dziki mają podlegać odstrzałowi już nie tylko w lasach czy na polach, ale także na terenie...

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące odławianych dzików w miastach i ich uśmiercania, tak by nie powtórzył się przypadek z Legionowa, gdy odłowione dziki rozwieziono po różnych częściach kraju, np. do woj. warmińsko-mazurskiego czy na Mazowsze. - Spodziewamy się, że w ramach dochodzenia epizootycznego okaże się, ze wirus poza Wisłę zawędrował przez wywożone dziki z powiatu legionowskiego - powiedział Romanowski.

Wiceminister poinformował, że w tym tygodniu w Warszawie znaleziono na Ursynowi trzy padłe dziki. Dodał, że resort czeka na wyniki badań, ale prawdopodobnie wynik będzie pozytywny.

Niedawno problemowi zwalczania ASF poświęcona była sejmowa komisja rolnictwa, podczas której przedstawiciele organizacji rolniczych i sami rolnicy zwracali uwagę na zbyt dużą populację dzików, twierdząc, że bez ich likwidacji nie uda się zatrzymać choroby.

Projekt nowej specustawy został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i w najbliższy wtorek stanie na rządzie, a następnie będzie skierowany do Sejmu. Dokument ma być procedowany tzw. szybką ścieżką. - Resort liczy, że przepisy tej specustawy wejdą w życie wraz z początkiem 2018 r. - powiedział na koniec Romanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA