Ognisk ASF znacznie mniej niż przed rokiem. Eksperci podają liczby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2022,13:40 Aktualizacja: 29-09-2022,13:43
A A A

Bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji wpłynęło na ograniczenie występowania ognisk ASF. W tym roku stwierdzono ich 14 wobec 124 w ubiegłym - poinformował Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

- Zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt, w tym ASF, na terytorium Polski zajmuje się Inspekcja Weterynaryjna. Jej działania polegają na zwalczaniu choroby w momencie wystąpienia w gospodarstwie, oraz na profilaktyce, czyli odpowiedniej bioasekuracji gospodarstw i jej kontroli - mówił polityk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. monitoringu i zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, maciory, lochy, trzoda chlewna, ASF w warmińsko-mazurskim, strefa różowa

Ognisko ASF w stadzie liczącym 15 świń

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach wyznaczonego 6 września 14. ogniska ASF u świń w Polsce w tym roku. Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB...

Wskazał, że kolejnymi działaniami popieranymi przez resort rolnictwa jest zwalczanie i ograniczanie szerzenia się choroby w populacji dzików oraz wszelkiego rodzaju szkolenia skierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności hodowców świń, myśliwych, osób zajmujących się transportem świń, lekarzy weterynarii itp.

Zdaniem Kołakowskiego, nadal istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby odgrywają dziki. Ich wysoka populacja odgrywa istotną rolę m.in. w utrzymywaniu się wirusa choroby na danym obszarze. Dlatego populacja dzików powinna być ograniczona. Dodał, że istotne są też akcje poszukiwania padłych dzików, które stanowią poważne źródło zakażeń.

- Bioasekuracja, większa świadomość i duży nacisk na zwalczanie choroby przynosi efekty w postaci zmniejszenia występowania ognisk ASF. O ile w ub.r. odnotowano 124 ogniska tej choroby, w których znajdowało się ponad 31,5 tys. świń), to do tej pory stwierdzono ich tylko 14, gdzie było nieco ponad 3 tys. świń. Zmniejszyła się też liczba padłych dzików - wyliczał polityk.

Paweł Meyer, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii informując o aktualnej sytuacji dotyczącej ASF wyjaśnił, że w tym roku na terytorium RP stwierdzono 14 ognisk choroby u świń w 5 województwach oraz 1354 ogniska ASF u dzików w 12 województwach. Najwięcej (7) ognisk u świń stwierdzono w woj. wielkopolskim, natomiast u dzików (412) w woj. dolnośląskim.

ASF, szczepionka przeciwko ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna, świnie, ogniska ASF, Wietnam, pogłowie świń, wirus

Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie

Prace nad szczepionką przeciw ASF trwają co najmniej od przełomu lat 60-70-tych ubiegłego stulecia. Mimo ogromnych nakładów finansowych wciąż nie udało się jej wynaleźć. Dlaczego? Hodowcy trzody chlewnej wciąż zastanawiają się, dlaczego...

W tym roku z powodu ASF utylizacji poddano ponad 3 tys. sztuk świń. Ponadto, w obszarach objętych ograniczeniami lub w gospodarstwach kontaktowych - uśmiercono prewencyjnie 420 świń w 5 gospodarstwach.

Według danych uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów weterynarii, do 22 września wypłacono odszkodowania za zabite zwierzęta w 11 gospodarstwach na kwotę ponad 1,9 mln zł. W przypadku 5 gospodarstw powiatowi lekarze wydali decyzje administracyjne o odmowie wypłaty odszkodowań. W 3 gospodarstwach procedura wypłaty odszkodowań nie została jeszcze zakończona. Do wypłaty pozostaje kwota ok. 215,6 tys. zł. Dane dotyczą ognisk ASF i gospodarstw, w których uśmiercono prewencyjnie świnie.

Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej mówił też o znoszeniu stref wyznaczonych w wyniku wykrycie ASF. W opinii części posłów z komisji rolnictwa, jak też obecnych na posiedzeniu rolników, znoszenie stref i ograniczeń wprowadzonych z powodu ASF jest zbyt wolne, co naraża rolników na wymierne straty finansowe.

ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, wirus, przerośnięte tuczniki, zniesienie stref ASF,

Niemcy złożyli wniosek o zniesienie stref ASF

Federalne Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o złożeniu wniosku dotyczącego skrócenia czasu trwania obostrzeń w strefach ASF w Dolnej Saksonii. Dzięki temu tamtejsi rolnicy będą mogli sprzedać poprzerastane świnie.    Niemieckie...

Meyer wyjaśnił, że zmiana stref jest decyzją KE podejmowaną na podstawie wniosków składanych przez Główny Inspektorat Weterynarii. W tym roku dokonano takich zmian, skutkowały złagodzeniem restrykcji w związku z przeniesieniem z obszaru objętego ograniczeniami III do II lub I strefy. Dotyczy to 124 gmin w 9 województwach.

Ważnym działaniem służb weterynaryjnych jest kontrola gospodarstw pod kątem bioasekuracji. W okresie styczeń – sierpień skontrolowano ich prawie 59 tys. Wobec 20,7 tys. stwierdzono uchybienia, w przypadku 315 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania.

Obecny na posiedzeniu podkomisji Edward Siarka, wiceminister środowiska poinformował, że w trwającym łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 od 1 kwietnia do 31 sierpnia w Ośrodkach Hodowli Zwierząt Państwowego i i obwodach łowieckich zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki pozyskano 57,6 tys. dzików. W ramach odstrzału sanitarnego zabito 17,3 tys. zwierząt, co w sumie daje odstrzał na poziomie ok. 75 tys. osobników.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA