Kolejny płot ma zatrzymać ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2021,18:55 Aktualizacja: 11-10-2021,19:00
A A A

Na granicy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego powstanie ogrodzenie, które ma chronić przed rozprzestrzenianiem się ASF. W 2020 roku podobna bariera powstała na północy regionu.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski poinformował, że decyzja w sprawie budowy płotu zapadła podczas wojewódzkiego zespoły zarządzania kryzysowego.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Czy hodowcy świń przetrwają ten świński dołek?

- Niestety mamy do czynienia z najgorszym kryzysem cenowym jaki pamiętam. Owszem, zdarzały się i niższe ceny za żywiec, jednakże koszty jakie należy ponieść na wyprodukowanie świni nigdy nie były tak wysokie - mówi Bartosz Czarniak. Cena...

- Tym razem linia obrony to około 80 kilometrów na pograniczu woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia. Fragment zamierzamy wygrodzić, a na części rozważamy zastosowanie śladu chemicznego odstraszającego dziki - powiedział.

Ogrodzenie będzie miało około 13 kilometrów. Jak poinformował Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii płot powstanie na terenach Nadleśnictwa Staszów.

- Z opracowań Polskiej Akademii Nauk wynika, że w okolicach ujścia rzeki Czarnej Staszowskiej jest trasa o istotnym znaczeniu komunikacji dużych ssaków. Ustaliśmy, że w tamtym obszarze powstanie płot - przekazał.

Będzie to ogrodzenie typu leśnego wykonane z ocynkowanej siatki o wysokości 120 cm. przymocowane do drewnianych palików. W planach jest także budowa bram na drogach leśnych. Płot ma być gotowy do końca roku.

biogazownia rolnicza, gnojowica, produkcja tuczników, Dąbrowski,

Produkuje tuczniki i prąd z biogazowni

Biogazownia o mocy 44 kWh zużywa dziennie około 35-40 tys. litrów gnojowicy, która trafia do reaktora cztery razy na dobę. Uzyskany poferment jest przechowywany w lagunie, a następnie wywożony na pola.    Wojciech Dąbrowski...

W ubiegłym roku podobne ogrodzenie powstało na północy woj. świętokrzyskiego. Mierzący ok. 35 kilometrów płot wybudowano w Puszczy Iłżeckiej, między lasami na północ od Starachowic aż do Bałtowa.

Jak dotąd w regionie świętokrzyskim nie wykryto przypadków afrykańskiego pomoru świń. Ogniska ASF potwierdzono natomiast w sąsiednim powiecie mieleckim na Podkarpaciu.

Cały czas prowadzone są badania kontrolne w obszarach ochronnych na wschodzie i północy woj. świętokrzyskiego. Odstrzelone lub padłe dziki podlegają obowiązkowemu badaniu na ASF. Prowadzony jest także odstrzał sanitarny. W tym roku myśliwi odstrzelili w regionie ponad 2700 dzików.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA