Hodowcy alarmują o kolejnych ogniskach ASF!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-06-2021,20:15 Aktualizacja: 21-06-2021,20:15
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń miał zostać stwierdzony w trzech gospodarstwach w województwie łódzkim oraz w jednym w Wielkopolsce.

Hodowcy trzody chlewnej dzielą się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, ale dzwonią również do naszej redakcji z nowymi informacjami dotyczącymi ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Pierwsze ognisko ASF, które wybuchło w Kruszowie w gminie Tuszyn w powiecie łódzkim wschodnim, nie zostało jeszcze oficjalne potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii. Jednak wiadomo już, że służby zajęły się jego likwidacją.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ogniska ASF w województwie łódzkim?

Ognisko ASF miało wybuchnąć w gminie Tuszyn w powiecie łódzkim wschodnim. Graniczy on między innymi z powiatem piotrkowskim, który jest uznawany za zagłębie produkcji świń w województwie łódzkim. Ognisko afrykańskiego...

Niestety sprawdziły się również informacje dotyczące drugiego ogniska ASF w województwie łódzkim, które wybuchło w Świątkowicach w powiecie wieruszowskim w gminie Lututów.

Ognisko ASF w Świątkowicach okazało się pierwotnym. To właśnie z niego pochodziły świnie, które trafiły do Kruszowa.

W obu stadach służby wybiły łącznie niemal 200 świń.

Do naszej redakcji zadzwonił hodowca trzody chlewnej z okolic Wieruszowa w woj. łódzkim i poinformował nas o kolejnych dwóch ogniskach ASF.

Ogniska według nieoficjalnych informacji wybuchły w miejscowości Dzietrzkowice położonej w województwie łódzkim w powiecie wieruszowskim w gminie Łubnice oraz w miejscowości Marianka Mroczeńska położonej w województwie wielkopolskim w powiecie kępińskim w gminie Baranów.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, odszkodowania dla rolników, monitoring suszy

Tego chcą rolnicy. Zgadzasz się z ich postulatami?

Gospodarze z woj. łódzkiego domagają się redukcji populacji dzikich ptaków i dzików, przywrócenia "starych" terenów ONW, stworzenia nowego sytemu monitorowania suszy czy przygotowywania nowych...

Oba stada świń mają zostać zlikwidowane, z czego w powiecie kępińskim, według nieoficjalnych informacji, zabiciu i utylizacji zostanie poddanych 120 świń.

Hodowca poinformował nas, że prawdopodobnie ogniskiem pierwotnym również było to stwierdzone w Świątkowicach.

- Dochodzą do nas informacje, że warchlaki stamtąd trafiły w 9 różnych miejsc, co jest bardzo niepokojące - mówi rolnik, który prosił o zachowanie anonimowości. Zajmuje się on produkcją tuczników.

- Mam nadzieję, że nie będę w czerwonej strefie czyli obszarze zagrożonym III. Mam właśnie do sprzedaży tuczniki. Trochę je przetrzymałem, ponieważ były lekkie obniżki cen. Myślałem, że wraz z rozpoczęciem wakacji one pójdą w górę. Niestety w obliczu nowych ognisk ASF raczej tak nie będzie. Teraz wszyscy ruszyli do zakładów mięsnych, ponieważ się boją. Za chwilę więc ceny świń zmaleją - mówi rolnik.

Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych informacji przez GIW.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA