Ekolodzy zablokowali budowę instytutu szczęśliwego prosiaka Wipaszu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksander Główczewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2019,8:05 Aktualizacja: 29-07-2019,8:12
A A A

Instytut szczęśliwego prosiaka Wipaszu zablokowany. Firma z pomocą naukowców do 2020 r. miała zbudować pod Kętrzynem nowoczesny zakład hodowli prosiąt, ale zablokowali go ekolodzy.

Inwestycja miała pozwalać na krajową hodowlę prosiąt z uwzględnieniem najnowszej wiedzy naukowej. Budowa miała kosztować 24 mln zł, z czego 8 mln zł unijnego grantu - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

prosięta, kastracja, edycji genomu, dobrostan

Genetyczna alternatywa chirurgicznej kastracji prosiąt

Chirurgiczna kastracja prosiąt jest powszechnie stosowaną metodą wykorzystywaną przez rolników. Naukowcy w wielu placówkach na świecie pracują nad alternatywną metodą polegającą na edycji genomu.   Metoda edycji genomu pozwala...

Według Józefa Wiśniewskiego, twórcy Wipaszu powstanie instytutu zablokowali ekolodzy z organizacji Otwarte Klatki. "Ekoterroryzm i blokowanie inwestycji, o którym mówi branża, ma namacalne skutki" - cytuje gazeta.

"Zamierzaliśmy stosować m.in. kontrolowane żywienie zwierząt, uwzględniające indywidualne potrzeby, m.in. stan zdrowia. Prosięta miałyby przestrzeń i nie byłyby przewożone na większe odległości, żeby oszczędzić im stresu. Dzięki temu mniej by chorowały i nie byłoby konieczności podawania im antybiotyków. Dokładnie tego chcą konsumenci" - tłumaczy z kolei Przemysław Sawoński, wiceprezes firmy.

Gazeta przypomina, że obecnie prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają z Danii, specjalizującej się w ich produkcji. Po 24-godzinnym transporcie prosięta są zmęczone, zdarza się, że z połamanymi nogami. Później muszą zaaklimatyzować się do nowych warunków. "W efekcie chorują i podaje się im antybiotyki - tłumaczy wiceprezes.

"Dlatego chcemy stworzyć w Polsce wzorcową hodowlę prosiaków, które będą trafiać do odchowu na polskie fermy" - mówi Wiśniewski o pomyśle zablokowanym przez ekologów.

Wipasz zatrudnia 1,8 tys. osób. Ma 2,3 mld rocznego obrotu.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu