Genetyczna alternatywa chirurgicznej kastracji prosiąt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-07-2019,8:00 Aktualizacja: 10-07-2019,20:35
A A A
Chirurgiczna kastracja prosiąt jest powszechnie stosowaną metodą wykorzystywaną przez rolników. Naukowcy w wielu placówkach na świecie pracują nad alternatywną metodą polegającą na edycji genomu.
 
Metoda edycji genomu pozwala uzyskać świnie, które w momencie uboju nie osiągają okresu dojrzewania, co eliminuje potrzebę kastracji chirurgicznej. 
 
Naukowcy uzyskali już pierwsze prosięta płci męskiej, które nie wymagały chirurgicznej kastracji, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie portalu PigProgres.
 
ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

ASF wdarł się do kolejnych chlewni. Potwierdzono 16 i 17 ognisko choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 16 i 17 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w 2019 r. Wirus zaatakował trzodę chlewną w dwóch gospodarstwach położonych w woj. lubelskim.   Ognisko ASF nr 16...
Od momentu przyznania grantu firmy utworzyły porozumienie o nazwie ”Alliance to End Surgical Castration of Swine”, co w polskim tłumaczeniu znaczy ”Przymierze, aby zakończyć chirurgiczną kastrację świń”.
 
Porozumienie ma na celu zakończenie chirurgicznej kastracji świń dzięki wprowadzaniu obcego materiału do ich genów.
 
Nowoczesna metoda ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt, przez wyeliminowanie bólu, który odczuwają po wykonaniu zabiegu tradycyjnym sposobem. 
 
Pierwsze świnie wyprodukowane nową metodą przybyły do fermy zarodowej w Kanadzie, utrzymującej 1200 loch pochodzących z centrum genetycznego Choice Genetics (GGP).
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA