Cena tuczników w Europie pozostała bez większych zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-09-2022,11:30 Aktualizacja: 26-09-2022,10:10
A A A
Rynek tuczników w 38. tygodniu nie odnotował większych zmian. Ceny w skupie żywca wieprzowego pozostały na poziomie sprzed tygodnia z wyjątkiem Francji i Polski. 
 
Ceny w skupie tuczników w ubiegłym tygodniu nie zmieniły się w Hiszpanii, Holandii, Danii, Belgii i Austrii. Z kolei we Francji notowania wzrosły o 1 eurocent za kg. 
 
Na rynku odnotowuje się niewielki sezonowy wzrost podaży. Mimo to w większości krajów Unii Europejskiej dostępność żywca pozostaje poniżej poziomu z ubiegłego roku. 
 
tuczarnia, tuczniki, obora, Big Dutchman, tucz, betonowe ruszta, tubomaty, poidła, wloty powietrza, wanny na gnojowicę

Hodowca wybudował tuczarnię z wykorzystaniem starej obory

Ze starej obory pozostała tylko część murów. W jej miejsce powstała chlewnia, w której rocznie hodowcy będą produkować około 5 tys. tuczników. Mariusz Robak wspólnie z synem Alanem zajmuje się produkcją tuczników...
 
W wyniku wysokich cen energii oraz rosnącej inflacji branża odczuwa dużą niepewność, co hamuje dalsze inwestycje oraz wzrost cen w skupie. 
 
Na niemieckie dużej giełdzie w dniu 21 września ceny pozostały bez zmian na poziomie 2,10 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje niemal 10 zł. 
 
Z kolei w Polsce, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, średnia cena tuczników w klasie E spadła o 0,5 gr do wartości 9,90 zł za kg.
 
Na rynku sezonowo pojawiło się trochę więcej żywca, choć podaż dalej jest niska.
 
Rolnicy produkujący w cyklu zamkniętym mogą liczyć na zysk. Niestety tucze w oparciu o zakup warchlaków z zewnątrz nie przynoszą zadowalających wyników finansowych. 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA