Biegunka świń dziesiątkuje stada w USA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | miroslaw.lewandowski@agropolska.pl
01-05-2014,15:15 Aktualizacja: 27-11-2014,15:22
A A A

Stany Zjednoczone walczą z epidemiczną biegunką świń. Od maja ub. roku do kwietnia br. z jej powodu padło 6,8 mln zwierząt. Według raportu Departamentu Rolnictwa USA z 15 kwietnia, aktualne pogłowie świń w porównaniu do 2013 r. zmniejszyło się tam o 3,7 proc. Mniejsza podaż żywca wpłynęła także na ceny wieprzowiny, które wzrosły o 22 proc.

Epidemiczna biegunka świń (Porcine Epidemic Diarrhoea) nazywana w skrócie PEDv to choroba zakaźna występującą tylko u świń. Jest ona wywołana przez koronawirusy, które wykazują podobieństwo do wirusów TGE (wirusowego zapalenia żołądka i jelit). Wirus PED ma zdolność do częstych mutacji, a przez to do tworzenia nowych szczepów. 

Wysoka śmiertelność

U młodych prosiąt choroba objawia się brakiem łaknienia, wymiotami, odwodnieniem i żółtawą biegunką, która powoduje zanik kosmków jelitowych. Okres inkubacji tj. czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów klinicznych trwa 2-4 dni, natomiast objawy biegunki utrzymują się przez 7-14 dni.

W grupie prosiąt ssących i odsadzonych w stadach nie mających wcześniej kontaktu z wirusem, śmiertelność może wynosić od 30 do 100 proc. - Na tę chorobę nie ma szczepionki. Jedyną możliwością skutecznej walki z PEDv jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji, podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych - mówi dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach w woj. wielkopolskim.

Epidemiczna biegunka świń powoduje jednocześnie nasilenie występowania chorób towarzyszących, wywoływanych przez salmonelle oraz hemolityczne szczepy Escherichia coli. 

Szansa dla Europy

Wirus występuje także w Kanadzie, Meksyku, Kolumbii i Peru. Jego szczepy wyizolowane na terenie USA, Kanady i Meksyku są w ok. 99,5 proc. analogiczne z rejestrowanymi w Chinach w 2012 r.

PEDv dotarł już do 30 stanów USA i 6 tys. ferm. Amerykański resort rolnictwa przewiduje, że w całym 2014 r. Stany Zjednoczone zwiększą import wieprzowiny o 4,1 proc. Nie wiadomo jeszcze jak bardzo zmniejszy się eksport tego mięsa, które trafia głównie do Japonii i Rosji.

W sytuacji, gdy PEDv dziesiątkuje stada stworzy się luka, którą mogą wykorzystać kraje europejskie. Być może Polska również na tym sytuacji, co w obliczu ostatnich zawirowań na rynku wieprzowiny jest dobrą informacją. 

W Polsce jej nie było

W Europie epidemiczna biegunka świń po raz pierwszy pojawiła się w 1971 r. w Wielkiej Brytanii. Choroba ta dotknęła także stada świń we Włoszech w latach 2004-2006. W Polsce do tej pory nie mieliśmy z nią do czynienia.

- Dzisiaj przy tak intensywnym przepływie towarów zagrożenie może przyjść do nas z każdej strony. Najbliżsi sąsiedzi USA - jak Kanada czy Meksyk - już walczą z PEDv. Mam nadzieję, że nie dotrze ona do Europy, a tym samym do Polski. Musimy jednak być ostrożni i brać pod uwagę taką możliwość - podsumowuje dr Marian Kamyczek. 

Napisz do autora:

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA