ASF znowu w natarciu. Mamy pięć nowych ognisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-08-2017,10:00 Aktualizacja: 10-08-2017,10:00
A A A

Wirus ASF znów został zawleczony do chlewni. Niemal przez dwa tygodnie cieszyliśmy się brakiem informacji dotyczących nowych zakażeń świń. Niestety podobnie jak w zeszłym roku wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się właśnie najbardziej intensywny okres wysypu nowych ognisk tej choroby.

Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o stwierdzeniu pięciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W sumie od 17 lutego 2014 r. wybuchło ich już 70, a od 8 czerwca tego roku 47.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii

Ostatnie dni na dostosowanie gospodarstw do programu bioasekuracji

Tylko do 14 sierpnia rolnicy, którzy hodują świnie muszą dostosować gospodarstwa do programu bioasekuracji lub złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że nie spełnią tych wymagań. Jeżeli rolnik złoży oświadczenie o...

Ognisko nr 66 a zarazem 43 w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 3 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wybuchło 66 ognisko jest położone w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim. Jego właściciel utrzymywał siedem świń.

Ognisko nr 67 (44 w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń. Jest ono położone w gminie Jedwabne w powiecie łomżyńskim w województwie podlaskim.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Ognisk ASF nie ma od 12 dni. Cisza przed burzą?

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z całej Polski z uwagą śledzą sytuację na terenach występowania afrykańskiego pomoru świń. Póki co wydaje się, że problem rozprzestrzeniania się wirusa w kolejnych gospodarstwach trochę ucichł. Ostatnie...

Ognisko 68 w tym roku, a od 8 czerwca 2017 r. 45, stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano dwie świnie. Jest ono położone w gminie Włodawa w powiecie włodawskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 69 (46 w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 136 świń położonym w gminie Hanna w powiecie włodawskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 70 (47 w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 6 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim w województwie lubelskim.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA