Ognisk ASF nie ma od 12 dni. Cisza przed burzą?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2017,11:05 Aktualizacja: 09-08-2017,11:02
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z całej Polski z uwagą śledzą sytuację na terenach występowania afrykańskiego pomoru świń. Póki co wydaje się, że problem rozprzestrzeniania się wirusa w kolejnych gospodarstwach trochę ucichł.

Ostatnie ognisko ASF u świń zostało ujawnione 28 lipca czyli niemal dwa tygodnie temu. Czy w związku z tym możemy sądzić, że najgorsze mamy już za sobą? Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii uważa, że choroba wyciszy się dopiero w drugiej połowie września, a w najbliższym czasie mogą pojawić się nowe ogniska.

asf w polsce, walka z asf, program bioasekuracji, ministerstwo rolnictwa, trzoda chlewna, świnie

Jak ustrzec się ASF? Tysiące ulotek trafiły do rolników

Odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw ASF. Mówiono m.in. o potrzebie wzmocnienia akcji informacyjnej wśród rolników na terenach objętych ograniczeniami. Dotychczas tylko 10 proc. gospodarzy złożyło...

- W obszarach gdzie są chore dziki jest wysoka aktywność na polach, sprzęt wjeżdża i wyjeżdża z gospodarstwa non stop i jeździ po skażonym terenie. Przywozi się do gospodarstwa słomę świeżą zebraną. W tym momencie jeśli ktoś ma świnie jest narażony na to, że może u niego coś wystąpić. Poza tym jest zbieractwo leśne - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski.

Wirus ASF latem szerzy się więc głównie przez wzmożoną aktywność ludzi związaną ze żniwami, ale także zbieractwem leśnym. Stąd nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie Główny Inspektorat Weterynarii poinformuje nas o kolejnych ogniskach pomoru.

Afrykański pomór świń w 2016 r. intensywnie szerzył się właśnie latem. 23 ognisko tej choroby tj. ostatnie w ubiegłym roku zostało wykryte 30 września. Tylko w tym miesiącu pojawiło się ich pięć.

Z kolei ogniska ASF rzeczywiście były wykrywane w trakcie trwania ubiegłorocznych żniw oraz tuż po ich zakończeniu. W sierpniu GIW odnotował aż 15 ognisk a przerwa między piątym, które wybuchło 1 sierpnia a czwartym wynosiła ponad miesiąc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA