ASF w gospodarstwie utrzymującym prawie 6,5 tys. świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2020,22:00 Aktualizacja: 03-09-2020,22:58
A A A

W gospodarstwie w Zawrotach w gminie Morąg wykryto ósme w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) - podał w czwartek wojewódzki lekarz weterynarii. Stado świń liczące prawie 6,5 tys. sztuk zostanie zlikwidowane.

Jak wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu, obecność ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 6480 sztuk świń, zlokalizowanym w miejscowości Zawroty w powiecie ostródzkim.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, koła łowieckie, główny lekarz weterynarii

Recepta na ASF? Niech władza założy dzikom maseczki

Jeśli władze nie potrafią odstrzelić nadmiaru dzików, to niech im zakładają maseczki. Wtedy ASF zniknie - ironizują hodowcy trzody chlewnej na internetowych forach. Po tym jak szef Inspekcji Weterynaryjnej przyznał, że pojawienie się dużej...
Służby weterynaryjne podały, że sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa, otrzymano 2 września.

W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASFV. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Jest to ósme tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w dwóch gospodarstwach w Rusi w gminie Stawiguda, w Klewkach w gminie Purda, Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Od początku roku w regionie stwierdzono również ponad 1,1 tys. przypadków ASF u dzików.

Obecnie ASF u świń, jak i u dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA