Recepta na ASF? Niech władza założy dzikom maseczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2020,12:30 Aktualizacja: 03-09-2020,12:35
A A A

Jeśli władze nie potrafią odstrzelić nadmiaru dzików, to niech im zakładają maseczki. Wtedy ASF zniknie - ironizują hodowcy trzody chlewnej na internetowych forach.

Po tym jak szef Inspekcji Weterynaryjnej przyznał, że pojawienie się dużej ilości ognisk ASF spowodowane jest nadmierną populacją dzików, rolnicy ostro zareagowali w internecie. Jak podkreślają, skoro źródło jest znane, to dlaczego państwo się nim na poważnie nie zajmuje.

asf w polsce, walka z asf w polsce, inspekcja weterynaryjna, bogdan konopka, odstrzał dzików

GIW: epidemia ASF wróciła przez dziki

Pojawienie się dużej ilości ognisk ASF spowodowane jest nadmierną populacją dzików. Konieczna jest zmiana przepisów dotyczących utrzymywania świń na własny użytek - uważa Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. - Mamy w tej...

"Dzików jest pełno i są dosłownie wszędzie. Najlepszą ziemię mam pod lasem, ale nie wysiewam już tam kukurydzy, bo w zeszłym roku straty miałem olbrzymie. Dziki urządziły tam sobie żerowisko i plac zabaw dla młodych" - pisze jeden z gospodarzy.

Inny dodaje: "Najbardziej śmieszą mnie głosy miejskich przyrodników, iż dzików nie jest za dużo. Potem sami kamerują je z balkonów, jak stadami biegają między blokami".

Kolejny internauta: "A mnie denerwują oskarżenia, że dziki do chlewni się nie włamują i to sami rolnicy wnoszą tam wirusa. Nie rozumieją, że dziki stołują się w uprawach na polach i łąkach, czyli na karmie dla zwierząt i ściółce dla nich. Ale zawsze najlepiej rolnika wskazać i mu później odszkodowania nie zapłacić."

Gospodarze w licznych wpisach powtarzają apel o skrupulatne liczenie dzików przy wykorzystaniu wszelkich technologii, w tym np. dronów, ustalenie na tej podstawie rzetelnych planów łowieckich i rozliczanie z nich później kół łowieckich pod groźbą odebrania dzierżawy obwodu.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

79 ognisk ASF w Polsce. Wirus coraz bliżej Niemiec

Główny lekarz weterynarii podał szczegóły 4 najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce tj. 76, 77, 78 oraz 79 w 2020 roku. Liczba świń zabitych z powodu ASF-u w 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła łącznie 35288 sztuk. W tym...

Potrzebne są też regularne odstrzały sanitarne zarządzane na najbardziej newralgicznych obszarach.

"Niby wszyscy to wiedzą, i rolnicy, i służby. Ale władze struchlały albo im to obojętne. Niedługo polskiej hodowli nie będzie, a schabowe będziemy importować" - narzeka kolejny rolnik.

A następni proponują prześmiewczo zastosować w walce z ASF środki bezpieczeństwa zalecane w ramach zmagań z koronawirusem.

"Niech dziki zachowują dystans społeczny i będzie po wirusie. Jeśli władze nie potrafią odstrzelić nadmiaru dzików, to niech im zakładają maseczki, a wtedy ASF zniknie" - ironizują hodowcy trzody.
 

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA