ASF rozlewa się na kolejne powiaty. Strefa ograniczeń w czterech gminach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2019,16:20 Aktualizacja: 06-08-2019,18:04
A A A

W związku z potwierdzeniem pod koniec lipca u padłego dzika znalezionego na polu w miejscowości Drwały (Mazowieckie) wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Komisja Europejska ustanowiła czerwoną strefę ograniczeń w gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów i Słubice.

Konsekwencją tej decyzji, z uwagi na położenie gminy Słubice, jest wprowadzenie żółtej strefy ochronnej w gminach powiatu gostynińskiego: Sanniki i Pacyna - poinformował we wtorek PAP powiatowy lekarz weterynarii w Płocku Marek Sankiewicz.

asf, kolejne przypadki, dziki, Polska

Wirus ASF dziesiątkuje kolejne dziki w Polsce

Służby weterynaryjne poinformowały o wystąpieniu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Od początku bieżącego roku potwierdzono 1444 przypadki oraz 33 ogniska choroby.    Wirus ASF został wykryty u kolejnych padłych i...

Jak podkreślił, ustanowienie czerwonej strefy oznacza bardziej rygorystyczne stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, w tym zwłaszcza u hodowców trzody chlewnej.

Wyjaśnił też, że każdy transport trzody chlewnej do ubojni lub innej hodowli będzie podlegał badaniom krwi, która będzie pobierana od pewnej liczby zwierząt, w zależności od wielkości stada - transport będzie możliwy po wydaniu świadectwa zdrowia dla zwierząt.

- Wyznaczony lekarz będzie pobierał odpowiednią ilość krwi od zwierząt, w zależności od wielkości stada. Jeżeli będzie wynik ujemny badań, to na świadectwie zdrowia zwierząt znajdzie się adnotacja, że mogą one opuścić strefę, czy to ubojni czy do innej hodowli - powiedział PAP Sankiewicz. Zaznaczył przy tym, że jeżeli transport nie odbędzie się w terminie 7 dni od pobrania krwi, badanie będzie musiało być ponowione.

Ardanowski: będą opracowane standardy chowu zwierząt

W najbliższym czasie zostanie powołana specjalna grupa ekspertów, której zadaniem będzie opracowanie standardów dobrostanu zwierząt i przygotowanie systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej - poinformował minister rolnictwa Jan...

- Tak, jak przewidywaliśmy, w strefie czerwonej znalazły się gminy: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów i Słubice, położone w powiecie płockim. W związku z tym, że w strefie ograniczeń znalazła się gmina Słubice, dwie pobliskie gminy powiatu gostynińskiego - Sanniki i Pacyna, będą obecnie w strefie żółtej, która dotychczas nie obowiązywała w tym powiecie - wyjaśnił Sankiewicz, powołując się na otrzymaną we wtorek decyzję organów Komisji Europejskiej.

Wykrycie pod koniec lipca wirusa ASF u padłego dzika znalezionego na polu w miejscowości Drwały pod Wyszogrodem to pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby na terenie powiatu płockiego.

Tu po tym odbyło się spotkanie starostwo powiatowe w Płocku zorganizowało spotkanie z przedstawicielami samorządów gminnych powiatu, na którym omówiono procedury, jakie powinny być wdrożone w najbliższym czasie, w tym dotyczące zasad bioasekuracji.

ASF, branża trzody chlewnej, tuczniki, ceny

Wirus ASF poważnym zagrożeniem dla branży na całym świecie

Afrykański pomór świń (ASF) nadal zagraża światowemu rynkowi wieprzowiny. Wirus nie tylko powoduje spadek produkcji w krajach azjatyckich, ale także zwiększa niepewność w handlu i perspektywach produkcyjnych w innych częściach świata.  ...

W wydanym wówczas komunikacie, dotyczącym pierwszego przypadku ASF u dzika na terenie powiatu płockiego, tamtejszy powiatowy lekarz weterynarii przypomniał m.in., iż należy "zgłaszać wszelkie niepokojące oznaki i objawy nasuwające podejrzenie choroby" u trzody chlewnej, a gdyby doszło do takiego przypadku, pozostawić zwierzęta w miejscu ich przebywania, nie wywozić z gospodarstwa rolnego padłych zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu.

Po ewentualnym odkryciu padłego dzika konieczne jest np. oznakowanie miejsca znaleziska i zgłoszenie tego faktu służbom weterynaryjnym. Nie można dotykać padłego dzika.

Osoby mające kontakt z dzikiem lub będące w jego pobliżu przez następne 72 godziny nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywana jest trzoda chlewna - podkreślono w komunikacie powiatowego lekarza weterynarii w Płocku.

Zaznaczono w nim jednocześnie, iż z uwagi na zagrożenie ASF nie należy: spuszczać psów ze smyczy, pozostawiać w lesie odpadków żywnościowych, a także wywoływać hałasu, który powoduje płoszenie dzików.

Poza gminami Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów i Słubice, gdzie obowiązuje już czerwona strefa ograniczeń, pozostała część powiatu płockiego objęta jest, ogłoszoną już wcześniej, ochronną strefą żółtą.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA