Ardanowski: będą opracowane standardy chowu zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2019,10:30 Aktualizacja: 06-08-2019,10:44
A A A

W najbliższym czasie zostanie powołana specjalna grupa ekspertów, której zadaniem będzie opracowanie standardów dobrostanu zwierząt i przygotowanie systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W resorcie rolnictwa odbyło się w poniedziałek spotkanie z wojewódzkimi lekarzami weterynarii - poinformował resort w komunikacie.

dobrostan bydła, PFHBiPM, bydło mleczne, bydło mięsne

Dobrostan bydła bardziej opłacalny od tworzenia grup producenckich

Hodowcy i producenci bydła mlecznego oraz mięsnego, a także trzody chlewnej, mogą otrzymać pieniądze na działanie związane z podnoszeniem dobrostanu zwierząt. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że na ten...

- Muszą zostać określone takie wymagania i zadania, po spełnieniu których rolnik nie będzie straszony przez żadne organizacje i instytucje. Chcę, aby cała produkcja zwierzęca miała opracowane jasne zasady dotyczące warunków w jakich zwierzęta mają być utrzymywane - mówił minister na spotkaniu.

Zaznaczył, że będzie to rozwiązanie nowatorskie w skali Europy i "oczekuje przy opracowywaniu nowego systemu certyfikacji dobrej współpracy z zaangażowania lekarzy weterynarii".

Ardanowski podkreślił rolę lekarzy weterynarii w rozwoju polskiego rolnictwa, w tym hodowli. Jak mówił "Inspekcja Weterynaryjna odgrywa rolą szczególną w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Ważna jest tu dobra współpraca i koordynacja działań na wszystkich szczeblach inspekcji".

Ciągnęli konia za autem i bili. Oprawcy usłyszeli zarzuty

Postępowanie w sprawie znęcania się nad klaczą rasy polskiej przez dwóch mieszkańców gminy Giby (pow. sejneński, woj. podlaskie) prowadzą stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach. Zaczęło się 26 lipca, gdy pokazano...

Tym bardziej - jak dodał - że nie da się przewidzieć ani występowania nowych chorób, ani ich kierunków rozprzestrzeniania się. Szybkość reagowania służb weterynaryjnych staje więc się kluczowa w zwalczaniu tych zagrożeń.

Minister poinformował o podniesieniu od 1 sierpnia wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej średnio o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika.

- Jest to podwyżka stała, która od przyszłego roku wchodzi do ustawy budżetowej. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6 proc. podobnie, jak dla innych służb - wyjaśnił Ardanowski.

Odnosząc się do działań służb weterynaryjnych w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) zauważył, że w tym roku stwierdzono 33 ogniska, choć jest to mniej niż w ubiegłym roku, to "napawają niepokojem".

Niemcy, dobrostan zwierząt, transport bydła z Niemiec, krowy z cielętami

Niemcy łamią dobrostan bydła podczas transportu

Bydło oraz inne zwierzęta hodowlane, które trafiają z Niemiec do krajów spoza Unii Europejskiej, są transportowane w ekstremalnych temperaturach i wbrew zasadom dobrostanu zwierząt tj. z niewystarczającą liczbą punktów...

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, w dalszym ciągu zbyt jest duża populacja dzików. W ubiegłym roku w kluczowych województwach odstrzały sanitarne zostały zrealizowane jedynie w 55 proc.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że podejmowane działania w celu ich intensyfikacji budzą ostre protesty organizacji ekologicznych. Jak mówił, "organizacje ekologiczne uzurpują sobie prawo do decydowania o kształcie produkcji zwierzęcej. Mają dobre intencje, ale w konsekwencji ich nieprzemyślane działania powodują tragedie".

Minister zwrócił się także do lekarzy weterynarii o wsparcie w zakresie popularyzacji Rolniczego Handlu Detalicznego. Jego zdaniem, "urynkowienie produkcji o wyższej wartości może być szansą na przetrwanie niejednego gospodarstwa".

Dodał, że utrzymanie żywotności społecznej i ekonomicznej wsi musi uwzględniać także przetrwanie i rozwój małych gospodarstw rolnych, które proporcjonalnie do swych możliwości, będą produkować na rynek lokalny.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu