ASF. Kolejna gmina włączona do obszaru skażonego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,12:50 Aktualizacja: 18-01-2018,13:08
A A A

Gmina Szypliszki, jako pierwsza na Suwalszczyźnie, została włączona do obszaru skażonego afrykańskim pomorem świń. Decyzję podjęto, gdy w Zaboryszkach i Kaletniku znaleziono trzy martwe dziki zarażone wirusem.

Remigiusz Kulesza, powiatowy lekarz weterynarii w Suwałkach tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem Białystok, że ma to zabezpieczyć okoliczne hodowle świń. - Od 15 stycznia wydaliśmy rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony na terenie całej gminy Szypliszki oraz wsi Wiatrołuża Pierwsza i Bobrowisko w gminie Suwałki - powiedział.

asf w polsce, zakaz importu świń,  Inspekcja Weterynaryjna, Janusz Rodziewicz, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy

Sąsiedzi nie chcą naszych świń. A sami mają większy problem z ASF

Służba weterynaryjna Ukrainy wprowadziła zakaz importu świń z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna. Polska od kilku lat eksportuje na Ukrainę śladowe ilości...

W gminie Szypliszki jest 77 gospodarstw z hodowlą świń i ponad 4,6 tys. zwierząt. Rolnicy muszą liczyć się z tym, że w ciągu dwóch tygodni Komisja Europejska włączy ich do czerwonej strefy bioasekuracji i nałoży dodatkowe obostrzenia.

- Objęcie obszarem skażonym oznacza, że zakazuje się transportu świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, wnoszenia na teren gospodarstwa martwych dzików oraz produktów od nich pochodzących. Spisane powinny zostać wszystkie zwierzęta z podziałem na grupy wiekowe. Nadal stosowane są tam wszystkie zasady ochronne - wymienia Kulesza.

W województwie podlaskim podobnymi ograniczeniami objętych jest ponad 40 gmin leżących wzdłuż wschodniej granicy państwa. Niemal wszystkie pozostałe objęto żółtym obszarem ochronnym. Wyjątkiem są leżące na Suwalszczyźnie gminy Filipów, Jeleniewo Przerośl i Wiżajny.

źródło: Polskie Radio Białystok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA