Ukraińskie inwestycje zagrożeniem dla naszych producentów jaj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2019,8:45 Aktualizacja: 22-02-2019,8:53
A A A

Producenci jaj w Polsce i UE mogą w najbliższych latach mieć kłopoty z powodu planowanych przez ukraiński Ovostar Union wielkich inwestycji na Łotwie, ale niewykluczone także i w Polsce.

- Śledząc działania Ovostaru zauważamy, że Ukraińcy w coraz bardziej agresywnie wchodzą do Unii Europejskiej. O tym, że firma chciała kupić fermę w Polsce informowaliśmy już w 2016 roku - mówi Katarzyna Gawrońska, ekspertka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

jaja, produkcja jaj, ukraina, łotwa, ovostar union, Katarzyna Gawrońska,

Producenci jaj boją się ukraińskiej konkurencji

Polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji firmy Ovostar Union. Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności naszych jaj na rynku UE. - Już od pewnego czasu...

- Sprawa jednak ucichła. Dlatego kolejne deklaracje wobec naszego kraju traktujemy bardzo poważnie. Nawet, jeśli teraz kurniki powstaną na Łotwie, to niewykluczone jest, że w przyszłości ukraiński kapitał i tak będzie poszukiwał szans na terenie Polski - dodaje.

Plany inwestycyjne Ovostaru dotyczące Łotwy zakładają stworzenie kompleksu, którego finalnie potencjał produkcyjny wyniósłby sześć milionów towarowych kur niosek.

Według wstępnych założeń inwestycja powinna ruszyć w najbliższych miesiącach, a zostać ukończona do roku 2026.

Całkowitą wartość przedsięwzięcia oszacowano na 85 milionów euro. Poza obiektami do produkcji towarowej jaj w skorupkach powstały kompleks obejmowałaby, między innymi: przetwórstwo jaj, produkcję pasz i biogazownię. Do tej pory nieznana jest jeszcze lokalizacja, negocjacje podjęto z władzami z kilku regionów na Łotwie.

jaja, jaja w skorupkach, eksport jaj, handel jajami, Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska szansą dla polskich eksporterów jaj?

Najnowsze statystyki celne potwierdziły "plotkarskie" doniesienia z rynku o dużym popycie eksportowym na jaja konsumpcyjne z Polski ze strony Arabii Saudyjskiej. Okazuje się, że faktycznie polskie jaja kurze świeże w skorupkach trafiają...

Niedawno jeden z łotewskich portali internetowych zamieścił wywiad z prezesem spółki Gallusman, która reprezentuje tam interesy ukraińskiego Ovostar Union. Był pełen optymizmu, co do pomyślnego zakończenia projektu. Padły jednak słowa, że gdyby plany się nie powiodły na Łotwie, to inwestorzy są zainteresowani wejściem na rynki takich państw jak Polska, Estonia czy Litwa.

Gallusman przyznał, że początkowo polityka ekspansji ukraińskiej firmy zakładała umocnienie się w UE przez akwizycje istniejących obiektów produkcyjnych. Jednak próby przejęć napotkały na opór ze strony unijnych producentów jaj.

Dlatego Ovostar postanowił, że zamiast przejmowania ferm będzie budował zakłady. Ukraiński inwestor przyznaje, że dostrzega też szansę dalszego rozwoju na rynkach międzynarodowych produkując jaja z poszanowaniem europejskich standardów środowiska, dobrostanu zwierząt.

Jaja produkowane w łotewskich fermach mają trafiać, w co najmniej 90 proc. na eksport - do Unii Europejskiej, krajów Bliskiego Wschodu i innych rejonów świata.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu