Producenci jaj boją się ukraińskiej konkurencji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2018,10:10 Aktualizacja: 21-11-2018,10:16
A A A

Polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji firmy Ovostar Union. Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności naszych jaj na rynku UE.

- Już od pewnego czasu trwają na Łotwie zaawansowane negocjacje z władzami z regionów, na których mógłby powstać kompleks produkcyjny. W realizacje projektu w imieniu Ovostaru zaangażowana jest spółka Gallusman - mówi mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

biostat, SuperDrob, drób, wieprzowina, spożycie drobiu, konsumpcja mięsa

Polacy stawiają na kurczaka. Niska cena nie jest najważniejsza

W ubiegłym roku - po raz pierwszy w historii - drób wyprzedził wieprzowinę i jest najbardziej popularnym rodzajem mięsa na świecie. Nie inaczej jest w Polsce - na kurczaka stawia dwie trzecie z nas. Tak wynika z badania preferencji...

- Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że firma rozważała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale później zaczęła prowadzić rozmowy w gminach Tukums i Ogre. Pojawiły się doniesienia, że przedsiębiorstwo planuje budowę pierwszego zakładu produkcyjnego na przestrzeni półtora do dwóch lat. W ramach kompleksu produkcyjnego najpierw powstałyby kurniki o obsadzie do trzech milionów kur niosek, a w dalszym etapie potencjał produkcyjny wzrósłby do możliwej obsady sześciu milionów - dodaje ekspertka.

Informuje, że projekt zakłada również inwestycje w przetwórstwo jaj i pozostałe zintegrowane obiekty produkcyjne.

Tak duże wzmocnienia potencjału produkcyjnego Ovostaru, przy istotnie niższych kosztach tej spółki, może zmienić układ sił na rynku jaj w Europie na niekorzyść polskich producentów.  

Nawet 90 procent produkcji z łotewskich zakładów ma być lokowane na rynkach eksportowych.

żywiec indyczy, indyki, produkcja indyków, ceny indyków, produkcja drobiu

Produkcja indyków coraz bardziej opłacalna. Stawki najwyższe od lat

Ceny żywca indyczego wracają do wieloletniej średniej. Według danych MRiRW pod koniec października były na poziomie 5,82 zł/kg, czyli o 13,6 proc. więcej rok do roku. Tak wysokich stawek nie notowano od początku 2016 r.   Analitycy Banku BGŻ...

Wytwórczość ma być zgodna ze standardami dobrostanowymi UE oraz będzie dostosowana do trendów konsumenckich panujących na rynku europejskim i światowym, co może oznaczać, że - jak spekulują eksperci KIPDiP - produkcja jaj w nowych zakładach Ovostaru może być oparta na systemach alternatywnych.

- Polscy producenci stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest działanie konkurencji przez spółki zależne operujące z terytoriów państw Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A. Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na rynku europejskim i zlikwiduje wszelkie bariery na jakie trafiają dostawcy z tak zwanych "państw trzecich" - komentuje Gawrońska.

Wchodzenie z produkcją na obszary, na których prowadzona jest sprzedaż eksportowa, jest nienową strategią Ovostaru. Ukraińska firma podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju. Ovostar posiada 100 proc. udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA