Ptasia grypa zaatakowała fermę w Holandii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-10-2020,12:15 Aktualizacja: 29-10-2020,12:14
A A A
Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz twierdzi, że kolejny sezon z grypą ptaków w Polsce jest coraz bardziej prawdopodobny. Wirus został potwierdzony już w Holandii w fermie utrzymującej 35,7 tys. kurcząt rzeźnych.
 
Agencja Reuters poinformowała, że wirus grypy ptaków został potwierdzony na holenderskiej fermie drobiu utrzymującej 35,7 tys. sztuk kurcząt rzeźnych. Jest to wysoce zjadliwa odmiana wirusa grypy ptaków. 
 
- Wirus został potwierdzona na holenderskiej fermie drobiu zaledwie kilka dni po tym, jak znaleziono w Holandii martwe łabędzie, u których potwierdzono HPAI podtypu H5N8. Ferma zlokalizowana jest w środkowej Holandii w mieście Altforst. W okolicy znajduje się 25 innych ferm drobiu - mówiła Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
 
ceny żywca drobiowego, mięso drobiowe, brojlery,indyki,

Ceny drobiu spadają. Mięso też tanieje

Kurczęta brojlery w ciągu tygodnia potaniały o 1%, a indyki o 1 grosz za kg. Jednocześnie ich cena w skali roku zmniejszyła się odpowiednio o 4 i 29%.   Cena zakupu kurcząt brojlerów na rynku krajowym w dniach 12-18 października spadła...
Dodała ona, że holenderskie władze przeprowadzają także testy na obecność grypy ptaków  w innych przedsiębiorstwach drobiarskich w promieniu 3 kilometrów. Po tym jak w Holandii wykryto wirusa H5N8 u martwych łabędzi  rząd holenderski wydał nakaz utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. Taka sama rekomendacja dotyczy polskich hodowców. 
 
Jak wyjaśniła Katarzyna Gawrońska z KIPDiP wokół ogniska choroby został wyznaczony obszar zapowietrzony o promieniu 3 km i zagrożony o promieniu 10 km. Obszary te podlegają ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli, które podejmowane są przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. 
 
Wiąże się to z wprowadzeniem między innymi ograniczeń w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym, jajami wylęgowymi oraz produktami pochodzenia zwierzęcego na wyznaczonych obszarach. 
 
Holenderskie drobiarstwo generuje 1 miliard 600 milionów euro przychodów i zatrudnia około 10 tys. osób w 2000 gospodarstw. Holandia jest jednym z największych producentów mięsa drobiowego i jaj w UE oraz kluczowym eksporterem tych produktów.
 
grypa ptaków, grzegorz puda, migracja dzików ptaków, hodowla drobiu

Minister ostrzega przed grypą ptaków. Apeluje do hodowców o ostrożność

Grypa ptaków (HPAI) jest wciąż groźna. Trwa sezon migracji dzikiego ptactwa. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożność w celu maksymalnego ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa i ochrony gospodarstw - zaapelował Grzegorz Puda,...
- W krótkim terminie należy się spodziewać  utrudnień w kontaktach handlowych z producentami z terenu wysokiego ryzyka w Holandii. Jeśli sytuacja epizootyczna w Holandii będzie się dalej pogarszać, to z uwagi na mocną pozycję Holendrów w produkcji i eksporcie drobiu i jaj, możemy niebawem mieć do czynienia z  istotnymi perturbacjami w podaży i handlu zagranicznym produktami drobiarskimi zarówno na terenie UE jak i w wymianie handlowej z krajami trzecimi – podkreśliła ekspertka. 
 
Na Holandię zostaną nałożone restrykcje eksportowe ze strony władz krajów trzecich, które często nie uznają zasady regionalizacji.
 
Hodowcy drobiu oprócz problemów z Covid-19 będą zmagać się z grypą ptaków. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do wszystkich producentów drobiu w Polsce o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji i wdrożenie wszelkich rozwiązań w oparciu o dotychczasowe doświadczenia związane z HPAI w celu ograniczenia ryzyka przedostania się wirusa do gospodarstwa. 
 
Ostrzeżenia i apele do hodowców wystosowały także władze weterynaryjne innych europejskich krajów. 
 
 

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu