Minister ostrzega przed grypą ptaków. Apeluje do hodowców o ostrożność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2020,13:30 Aktualizacja: 28-10-2020,13:37
A A A

Grypa ptaków (HPAI) jest wciąż groźna. Trwa sezon migracji dzikiego ptactwa. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożność w celu maksymalnego ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa i ochrony gospodarstw - zaapelował Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Jak informuje resort rolnictwa, w ostatnim czasie odnotowano nowe ogniska tej choroby na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym, jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie i Polsce.

HPAI, grypa ptaków, KIPDiP, ognisko HPAI, przypadek HPAI, dzikie ptactwo, kaczki, łabędzie

Dwa wirusy zamiast jednego. Trudne czasy dla drobiarzy

Polskie drobiarstwo może się wkrótce znaleźć w bardzo trudnej sytuacji. Pandemia Covid-19 przybiera na sile. Hodowcy drobiu, zdaniem Krajowej Izba Producentów Drobiu i Pasz, będą się prawdopodobnie zmagać także z następstwami grypy...

"Apeluję do każdego hodowcy, niezależnie od wielkości posiadanego gospodarstwa o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji" - napisał szef resortu.

Z analiz krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wynika, że kiedy grypa ptaków wykrywana była na zachodnich obszarach Rosji w 2005 r. oraz w 2016 r., niebawem pojawiały się ogniska choroby na terenie północnej i wschodniej Europy.

Informacje z ostatnich dni wskazują, że 14 października potwierdzona została obecność wirusa H5N8 u kilku ptaków dzikich, m.in. łabędzi, kaczek i czapli w jednym z parków narodowych w Izraelu, a już 20 października potwierdzono obecność wirusa grypy u łabędzi niemych w Holandii.

"W związku z tym pragnę podkreślić, że sytuacja jest poważna i stanowi realne zagrożenie dla produkcji drobiu w Polsce, w tym dla eksportu polskiego mięsa drobiowego" - zaznaczył minister.

ptasia grypa na Węgrzech, hodowla drobiu, lajos bognsr, Bacs-Kiskun, Csongrad

Ptasia grypa w 226 gospodarstwach

W 226 gospodarstwach hodowlanych na południu Węgier stwierdzono obecność ptasiej grypy H5N8 – poinformował Lajos Bognar,  naczelny weterynarz kraju. Ekspert powiedział, że z powodu wirusa wybito około 3,5 mln ptaków, z czego...

Puda przypomniał, że zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest więc bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.

Rozprzestrzenienie wirusa może następować również przez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, słomę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę odgrywa człowiek, który przez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do nieświadomego rozprzestrzeniania choroby.

Ostatnia epidemia grypy ptaków pojawiła się w Polsce na przełomie grudnia ub.r. i stycznia br. W sumie wykryto 35 ognisk choroby, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatni przypadek stwierdzono 31 marca w woj. lubuskim.

W tym czasie choroba zaatakowała polski drób w dziewięciu województwach, przyczyniając się do likwidacji setek tysięcy sztuk ptactwa.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu