Ptasia grypa nie oszczędza Wielkopolski. Są kolejne ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2020,8:10 Aktualizacja: 24-01-2020,10:28
A A A

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w miejscowości Zapust w gminie Ostroróg (Wielkopolskie) w stadzie ok. 40 tys. indyków - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wystąpienie choroby potwierdziły przekazane wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W regionie potwierdzone są też kolejne przypadki wirusa - w Radłowie (gm. Raszków) i Słaborowicach (gm. Ostrów Wlkp.).

ptasia grypa, lubelska izba rolnicza, dzikie ptactwo, wybijanie stad drobiu

Skąd wirus grypy ptaków wziął się w regionie? Izba chce śledztwa

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zaapelował do służb wojewody, wojewódzkiego lekarza weterynarii i prokuratury okręgowej o rzetelne i szczegółowe zbadanie kwestii wystąpienia w regionie wirusa ptasiej grypy. LIR chce wyjaśnień, czy...

Stube zapewnił, że trwają działania służb w celu likwidacji ognisk. W sobotę ma na przykład zostać zlikwidowanych wspomnianych 40 tys. indyków.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.

"Chodzi m.in. o zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie” – poinformował Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu.

wyjaśnił, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena - mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus ten – jak dodał - jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Hodowcy powinni informować odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu