Polska zostawia w tyle innych producentów drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2017,10:35 Aktualizacja: 13-02-2017,11:09
A A A

W 2016 roku Polska umocniła się na pozycji największego producenta drobiu w Europie. Według danych Eurostatu, o ubojach za 11 miesięcy 2016 roku, wytwórczość tego gatunku mięsa w naszym kraju wzrosła o 13,5 proc., a w UE średnio o niespełna 4,9 proc.

Wśród krajów "unijnej wielkiej szóstki drobiarskiej", które odpowiadają za ponad 70 procent produkcji w Europie, żadne z państw nie osiągnęło nawet połowy dynamiki wzrostu, jaki miał miejsce w Polsce - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, ewa lech, drób, utylizacja ptaków, odszkodowania dla hodowców drobiu

Producenci drobiu dostaną odszkodowania i rekompensaty

Rolnicy, których drób został zutylizowany, oraz producenci drobiu, których gospodarstwa znajdują się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej, ale w ich stadzie choroba nie wystąpiła, dostaną rekompensatę za ewentualne straty -...

Drobiarze we Włoszech i Hiszpanii zwiększyli produkcję o około 6 proc., wzrosty w Niemczech i w Wielkiej Brytanii wyniosły ponad 1 proc., zaś Francuzi zmniejszyli wytwórczość o ponad 2,6 proc.

- Dynamika wzrostu z roku 2016 i lat poprzednich może być trudna do utrzymania. Uważamy, że w bieżącym roku wzrost produkcji mięsa drobiowego w Polsce może być jednocyfrowy, a przy dalszych problemach z grypą ptaków, możemy mieć nawet pierwszy od kilkunastu lat spadek produkcji - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP. Dodaje, że oprócz grypy ptaków na osłabienie tempa rozwoju naszego drobiarstwa wpłynie także sytuacja cenowa.

Zgodnie z analizami izby, ceny skupu kurcząt rzeźnych są na poziomach wieloletnich minimów, które dla dużej liczby producentów oznaczają systematyczne generowanie strat. Powodów do zadowolenia nie mają także producenci indyków. W styczniu skupowano je po cenach o ponad 16 proc. niższych niż rok wcześniej.

Od stycznia do listopada 2016 roku wyprodukowano w Polsce 2.077 tys. ton mięsa drobiowego. Według prognoz KIPDiP cały rok powinien zamknąć się wynikiem 2.266 tys. ton. Szacunki dla Wielkiej Brytanii, drugiej w rankingu unijnych producentów wynoszą 1.710 tys. ton. Wytwórczość we Francji ma wynieść 1.675 tys. ton, w Hiszpanii 1.530 tys. ton, Niemczech 1.527 tys. ton, a we Włoszech 1. 370 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu