Producenci drobiu dostaną odszkodowania i rekompensaty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,8:05 Aktualizacja: 10-02-2017,8:32
A A A

Rolnicy, których drób został zutylizowany, oraz producenci drobiu, których gospodarstwa znajdują się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej, ale w ich stadzie choroba nie wystąpiła, dostaną rekompensatę za ewentualne straty - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Wiceszefowa resortu odpowiadała na pytania posłów Platformy Obywatelskiej w sprawie działań resortu w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. - Do zadań ministerstwa należy stworzenie instrumentów prawnych oraz zapewnienie środków finansowych i jedno i drugie jest - zaznaczyła.

ptasia grypa, ogniska ptasiej grypy, drób, dzikie ptaki, zasady bioasekuracji

Duże ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy

Istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w naszym kraju - ocenili naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Zagrożeniem są dzikie ptaki, ale także nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. W ministerstwie...

Dodała, że na wypłatę odszkodowań jest 90 dni, zgodnie z wnioskiem wojewody lubuskiego już na na ten cel zostało przekazane 13,9 mln zł. Wyjaśniła, że rolnik, który ma już decyzję przyznającą odszkodowanie, pieniądze dostanie po ostatecznej likwidacji ogniska choroby.

Natomiast wnioski o rekompensaty można składać do końca lutego. Przysługuje ona do sztuki drobiu: za indyka i strusia w wysokości 25 zł, za kaczkę lub gęś - 15 zł, w przypadku kury, perlicy lub przepiórki - 5 zł, a pozostałych gatunków drobiu - 4 zł. Na ten cel na razie przewidziano 30 mln zł.

Lech poinformowała, że w czwartek odnotowano kolejne 3 ogniska ptasiej grypy, obecnie jest ich już 46, są też nowe przypadki tej choroby u dzikiego ptactwa. Pierwszy przypadek tej choroby wykryto w listopadzie 2016 r. Wcześniej ptasia grypa była w Polsce w 2005/2006 r.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków jest także w 19 innych europejskich krajach. Ogółem, w Europie zdiagnozowano ponad 500 ognisk tej choroby (w tym na Węgrzech ponad 220, a we Francji ponad 120).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt