Można czy nie można wypuszczać drobiu na zewnątrz?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,19:25 Aktualizacja: 10-03-2017,20:17
A A A

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że wciąż obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, tak by zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy na terenie kraju. Innego zdania jest Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W komunikacie sprzed dwóch dni organizacja podkreśliła, że kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu.

jaja wolnowybiegowe, jaja, jaja klatkowe, drób, kury, ptasia grypa, bioasekuracja

Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą

Kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu. Tak wynika z interpretacji...
"Tak wynika z interpretacji przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 roku, które wprowadziło przepisy nakazujące utrzymywanie ptaków w odosobnieniu. Oznacza to, że po gęsiach kolejne gatunki ptaków będą mogły przebywać poza kurnikami" - przyznała organizacja branżowa w komunikacie.

Ministerstwo rolnictwa szybko zareagowało i podkreśliło, że to nieprawda i nakaz dotyczy także chowu wybiegowego dla drobiu mięsnego jak i w odniesieniu do produkcji jaj.

Dziś Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wydała kolejne oświadczenie. "W świetle pojawiających się wątpliwości uprzejmie wyjaśniamy, że nie ma rozbieżności między komunikatem KIPDiP dotyczącym możliwości wypuszczania ptaków na zewnątrz, a komunikatem wydanym przez MRiRW" - pisze Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Podkreśla, że "w świetle interpretacji Głównego Lekarza Weterynarii ptaki (niezależnie od gatunku) mogą być wypuszczane na zewnątrz już teraz".

drób, ptasia grypa, ministerstwo rolnictwa, zakaz wypuszczania drobiu na wybieg

MRiRW: nadal nie można wypuszczać drobiu na wybieg

Nadal obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, tak by uniemożliwić kontakt z innymi ptakami, także dzikimi - informuje na stronie internetowej resort rolnictwa....
"Co więcej, wykładnia GLW potwierdza także, że nie było i nie ma obowiązku trzymania ptaków w zamknięciu (dotyczy to wszystkich gatunków ptaków, niezależnie od wielkości stad oraz od przeznaczenia ptaków). Warunkiem utrzymywania ptaków na zewnątrz są oczywiście - zgodnie z interpretacją GLW - woliery, specjalne miejsca zadaszone, a także spełnienie warunków związanych z karmieniem i pojeniem drobiu na zewnątrz" - precyzuje Mariusz Szymyślik.

Interpretacja GLW odnosi się do całego okresu obowiązywania przepisów rozporządzenia MRiRW z 20 grudnia 2016 roku.

Co ciekawe, w tym rozporządzeniu nie ma jakichkolwiek dat. Innymi słowy GLW powagą swojego urzędu objaśnił, co oznacza zdanie rozporządzenia: "odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami". GLW uznał, że "inne miejsca uniemożliwiające kontakt" to woliery oraz miejsca zadaszone (z dalszymi wymaganiami).

"Sądzimy, że ewentualne nieporozumienia wynikające z porównania komunikatów KIPDiP oraz MRiRW biorą się stąd, że w komunikacie MRiRW zaznaczono, że po 21 marca jaja od kur, których producenci spełnią wymagania określone interpretacją GLW nie stracą statusu wolnowybiegowego" - przyznaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu