KRD apeluje do hodowców drobiu. Budujcie woliery

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2020,10:00 Aktualizacja: 17-01-2020,14:14
A A A

Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza wystosowała apel do hodowców utrzymujących gęsi lub drób typu użytkowego (ekologiczny, wolnowybiegowy) w kwestii przestrzegania zasad bioasekuracji.

Jak podkreśla KRD-IG, w związku z kolejnymi przypadkami grypy ptaków w Polsce, kluczową sprawą jest utrzymywanie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikim ptactwem.

ptasia grypa, ferma kaczek, powiat ostrowski, Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Ptasia grypa znów zaatakowała. Padły dziesiątki tysięcy kaczek

- Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwach w Słaborowicach i Ostrowie Wielkopolskim. To trzeci i czwarty przypadek wirusa w Wielkopolsce - poinformował Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu. W pierwszym...

"Powyższe można osiągnąć poprzez budowę odpowiednich wolier, przy założeniu karmienia i pojenia ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikim ptactwem i jego odchodami" - wskazuje KRD-IG.

Woliery powinny mieć szczelne pokrycie pełnym zadaszeniem, wytrzymałe siatki po bokach, utwardzone podłoże (umożliwiające łatwe mycie i dezynfekcję). Poidła i karmidła powinny być ponadto zlokalizowane w miejscach niedostępnych dla ptactwa dzikiego.

Eksperci podkreślają ponadto, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena - mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Hodowcy powinni informować również odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA