Drobiarze wciąż muszą prostować mity, półprawdy i oszczerstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-09-2023,8:50 Aktualizacja: 15-09-2023,8:24
A A A

Drobiarze wystosowali wspólne stanowisko przeciwko powielaniu przez media mitów, półprawd i oszczerstw względem sektora produkcji drobiu.

Branża drobiarska stała się w ostatnich dniach przedmiotem bezpardonowych ataków ze strony mediów inspirowanych przez tzw. organizacje prozwierzęce.

„Autorzy publikacji w sposób tendencyjny i bezkrytycznie podają „fakty” bez ich weryfikacji. Dlatego po raz kolejny postaramy się wyjaśnić i sprostować kilka przykładów kłamstw, półprawd i typowych mitów” czytamy w piśmie Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich.

  • Drobiarze wciąż muszą prostować mity, półprawdy i oszczerstwa
  • Masowe stosowanie antybiotyków w hodowli drobiu jest mitem
  • Nie ma dowodów potwierdzających mięso drobiowe jako przyczynę grypy kotów

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Zmiany cen w skupie żywca drobiowego

Ceny indyków i gęsi na przełomie sierpnia i września spadły. W tym samym czasie kaczki brojlery podrożały, a notowania kurcząt brojlerów pozostały bez zmian.     W krajowych skupach w daniach od 28 sierpnia do 3...

Badania naukowców z UWM

Badanie naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) przeprowadzone na jednej fermie nie są reprezentatywne dla wszystkich w kraju. Nie brali w nim udziału przedstawiciele katedr naukowych i eksperci zajmujący się produkcją zwierzęcą.

Naukowcy z UWM posługują się także uogólnieniem polegającym na używaniu pojęcia „fermy” bez doprecyzowania o jakie konkretnie rodzaje ferm chodzi.

Nie jest znany adres fermy, na której prowadzono badania, rok budowy, technologia w jakiej została wykonana, a także stosowany tam system chowu drobiu.

Naukowcy z UWM pomijają szereg czynników mogących mieć kluczowe znaczenie dla wyników np. zanieczyszczenie gleby i wody przez leki używane przez ludzi.

„Antybiotyki, które podobno zostały znalezione przez naukowców w pobliżu fermy, nie są stosowane u zwierząt” czytamy w komunikacie drobiarzy.

rzekomy pomoru drobiu, drób rzeźny, wirus, Newcastle Disease, choroba Newcastle, paramyksowirus ptaków serotypu-1

Rzekomy pomór drobiu. Ograniczenia zostały zniesione

Główny lekarz weterynarii poinformował o zniesieniu obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem w Polsce rzekomego pomoru drobiu (ND). Wojewoda Podlaski na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w...

Antybiotyki wiecznie w modzie

Masowe stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt jest jednym z najbardziej popularnych w przestrzeni publicznej mitów na temat drobiarstwa. Nie ma on żadnego potwierdzenia w faktach.

W UE, w tym w Polsce, obowiązuje zakaz stosowania antybiotyków w drobiu, z wyjątkiem przypadków, gdy w stadzie występuje choroba wymagająca podania tego typu leków. Wówczas podawanie tych środków odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.

Proces ten zawsze musi odbywać się przy zachowaniu okresu karencji dla danego leku tak, aby mięso trafiające do konsumentów było pozbawione jakichkolwiek pozostałości.

Gwarantują to restrykcyjne przepisy prawa zarówno polskiego, jak i unijnego, nad całością tego procesu czuwa lekarz weterynarii opiekujący się stadem oraz Inspekcja Weterynaryjna, która przeprowadza kontrole zwierząt oraz pozyskanego z nich mięsa.

Raport NIK narzędziem

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, WOAH

Polska wolna od HPAI. Jest deklaracja WOAH

Główny lekarz weterynarii informuje o uzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała deklarację o odzyskaniu przez nasz kraj statusu kraju...

Często powtarzanym w mediach kłamstwem jest powoływanie się dziennikarzy , w sposób nierzetelny lub wręcz kłamliwy, na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2018 r.

Krajowa Rada Drobiarstwa i Najwyższej Izby Kontroli 21 marca 2018 r. wydały wspólny komunikat w tej sprawie.

"Wyniki kontroli NIK nie potwierdzają doniesień medialnych o powszechnym naruszaniu przez producentów obowiązujących przepisów dotyczących stosowania antybiotyków oraz o wprowadzaniu do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego zawierających antybiotyki” czytamy w komunikacie.

Grypa ptaków a koty

Modelowym przykładem dezinformacji żywnościowej są także informacje dotyczące zakażeń grypą ptaków wśród kotów domowych, które rzekomo były spowodowane przez spożycie mięsa drobiowego.

Krzykliwe publikacje miały bardzo duży oddźwięk w społeczeństwie, w mediach i na forach internetowych. Tymczasem naukowcy dopuszczają różne możliwości zakażenia.

Agro Show, Bednary, targi rolnicze, pokazy maszyn, wystawa rolnicza,

Już za trzy tygodnie startuje Agro Show 2023

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show odbędzie się w dniach 22-24 września w Bednarach w woj. wielkopolskim. Spotkanie przyciąga całą branżę rolniczą i jest zaliczane do największej plenerowej wystawy w Europie.   Agro Show jest...

Najbardziej prawdopodobnym źródłem jest zakażenie przez styczność z dzikim ptactwem lub ich odchodami.

Wymieniane jest również surowe mięso z niezidentyfikowanego źródła lub karma dla kotów. Do teraz nie ustalono, jakie jest źródło zakażeń.

Nie ma żadnych dowodów naukowych pozwalających stwierdzić, że mięso drobiowe jest źródłem zakażenia kotów domowych grypą ptaków H5N1.

Drobiarze nie kwestionują prawa dziennikarzy do szukania prawdy i jej opisywania. W ostatnim czasie ma jednak wysyp publikacji dotyczących tego sektora, przy tworzeniu których nie zachowano należytej rzetelności dziennikarskiej.

Propagowanie takich treści wzbudza nieuzasadniony niepokój wśród konsumentów tych produktów i bezpodstawnie obniża ich zaufanie do legalnych producentów wyrobów mięsnych.

„Apelujemy więc do Państwa o rozwagę i rzetelność w przyszłych publikacjach dotyczących tematów związanych z sektorem drobiarskim w Polsce. Zachęcamy do dialogu z ekspertami, rzetelnej analizy i zadawania pytań. Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę z mediami” podsumowują sygnatariusze pisma.

Pismo Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA