Rzekomy pomór drobiu. Ograniczenia zostały zniesione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-08-2023,16:00 Aktualizacja: 28-08-2023,15:51
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o zniesieniu obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem w Polsce rzekomego pomoru drobiu (ND).

Wojewoda Podlaski na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w dniu 21 sierpnia wydał rozporządzenie nr 10/2023.

Wojewoda Podlaski tym samym uchylił rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego.

  • Ograniczenia związane z ND w Polsce zostały zniesione
  • W Polsce wybuchły 4 ogniska rzekomego pomoru drobiu
  • W Polsce pierwsze ogniska ND pojawiły się w 1942 roku

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, WOAH

Polska wolna od HPAI. Jest deklaracja WOAH

Główny lekarz weterynarii informuje o uzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała deklarację o odzyskaniu przez nasz kraj statusu kraju...

W województwie podlaskim tym samym zostały zniesione obszary objęte ograniczeniami, tj. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony, ustanowione po wystąpieniu ND.

Obecnie na terytorium RP nie ma żadnych ograniczeń związanych z rzekomym pomorem drobiu.

Przypominamy, że w połowie lipca Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu w naszym kraju 1. ogniska rzekomego pomoru drobiu u kur rzeźnych.

Ognisko wybuchło w miejscowości Topilec w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 43 410 kur rzeźnych.

Wkrótce potwierdzone zostały kolejne trzy. Wszystkie były wtórne do pierwszego i wybuchły w tym samym powiecie.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Notowania drobiu odnotowały niewielki spadek

Krajowe ceny żywca drobiowego w drugim tygodniu sierpnia odnotowały kolejny, lecz tym razem niewielki spadek. Wyjątek stanowią gęsi tuczone, które w ciągu tygodnia podrożały o 2,5%.   Zakłady monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu...

Ognisko nr 2/2023 pojawiło się w miejscowości Bojary w gminie Turośń Kościelna w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 28,5 tys. brojlerów, ognisko nr 3/2023 ponownie w Topilecu w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury ogólnoużytkowe, a 4/2023 w miejscowości Bohdan w gminie Dobrzyniewo Duże w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym również kury ogólnoużytkowe.

We wszystkich ogniskach podjęto działania zmierzające do likwidacji zakażonych ptaków oraz wdrożono wszystkie niezbędne środki kontroli choroby, w tym wprowadzono obszary objęte ograniczeniami wynoszące 3 i 10 kilometrów.

Zostały one ustanowione na podstawie rozporządzenia Wojewody Podlaskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA